Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu rusza wielka akcja pomocy osobom bezdomnym. Na ulice wyjadą specjalne patrole medyczne

mk
Niebawem ruszą patrole medyczne, które mają dotrzeć do osób bezdomnych.
Niebawem ruszą patrole medyczne, które mają dotrzeć do osób bezdomnych. Tadeusz Klocek
Funkcjonariusze Straży Miejskiej, ratownicy z radomskiego szpitala i przedstawiciele Caritasu uruchamiają specjalną akcję pomocy medycznej w okresie zimowym dla osób bezdomnych.

Specjalne patrole mają na celu dotarcie do jak największej liczby osób bezdomnych, ponieważ w okresie zimowym najwięcej zgonów jest z wychłodzenia.

Zorganizowane będą wyjazdy do miejsc trudno dostępnych, tam gdzie bezdomni koczują i na co dzień pomieszkują. Patrol złożony z funkcjonariuszy Straży Miejskiej, ratowników pogotowia i przedstawicieli Caritasu będzie wyjeżdżać prawdopodobnie raz w tygodniu już od 4 grudnia. Przygotowana została specjalna mapa bezdomności, która stale się rozrasta. Caritas Diecezji Radomskiej w stałym kontakcie jest ze 120 osobami, ale na liście jest około 300 osób. Pod numerem telefonu 532 - 316 - 029 wciąż można zgłaszać takie osoby.

- W zeszłym roku mieliśmy przypadek z osobą bezdomną, która trafiła do nas w ostatniej chwili z odmrożeniem nóg. Po udzieleniu wsparcia odwieziona została do radomskiego szpitala, gdzie amputowano jej nogi, ale żyje. Obecnie przebywa w Domu Pomocy Społecznej - mówiła Dagmara Kornacka, z radomskiego Caritasu.
Elżbieta Cieślak, rzecznik radomskiego szpitala zauważyła, że do placówki przy ulicy Tochtermana codziennie trafiają osoby bezdomne. - Nie wszystkie chcą od nas pomocy, mimo że są w złym stanie. My jednak nie możemy pozwolić na to, aby ktoś zamarzł - mówiła Elżbieta Cieślak.

Ratownicy medyczni, którzy będą udawać się na miejsce w specjalnym patrolu mają pomagać doraźnie potrzebującym. To jednak nie wszystko bo po raz pierwszy będzie stosowana również profilaktyka. - Często jest tak, że gdy pogotowie przywozi osobę z odmrożeniami, pomagamy, opatrujemy ją i wypuszczamy. Po jakimś czasie znajdujemy są w takim samym stanie z na przykład wrośniętym bandażem. Chcemy dopilnować, aby opatrunek był zmieniany raz w tygodniu. Zależy nam również na edukowaniu takich osób, bo często słyszymy od bezdomnego „nie wiedziałem co miałem zrobić” - mówił Radosław Oko, ratownik medyczny z radomskiego szpitala.

Radom jest jednym z nielicznych miast, w których taki patrol medyczny jest organizowany. Taka forma pomocy jest również organizowana w Warszawie.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie