Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu szukali śladów Gombrowicza i rozpoczęli festiwal „Opętani Literaturą”. Gościem będzie Wiktor Zborowski

Barbara Koś
Spacer zakończono przy ławeczce Gombrowicza na Placu Konstytucji 3 Maja.
Spacer zakończono przy ławeczce Gombrowicza na Placu Konstytucji 3 Maja. Miejska Biblioteka Publiczna
Spacer śladami Gombrowicza, występ aktorów teatru Resursa oraz literacko -muzyczny wieczór w Muzeum we Wsoli zainaugurowały w weekend festiwal „Opętani Literaturą”.

W sobotę w ramach Festiwalu „Opętani Literaturą” Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła czytelników na „Gąbrowanie po Radomiu” czyli Spacer Literacki śladami rodziny Gombrowiczów.

Grupa miłośników literatury spotkała się w Rynku pod Domem Gąski i Esterki. Uczestników powitała Anna Skubisz- Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej przedstawiając cel Spacerów Literackich. - Dzięki nim poznamy bliżej nie tylko miasto, ale szczególnie autorów wywodzących się z niego i tworzących w nim –mówiła Anna Skubisz–Szymanowska.

Następnie ruszono w trasę obejmującą miejsca znane, ale na co dzień nie zawsze kojarzone z Witoldem Gombrowiczem. Można było zajrzeć do tych zakamarków Radomia, które w nieoczywisty sposób świadczą o obecności pisarza i jego rodziny w mieście. Wędrowano ulicami Żeromskiego i Sienkiewicza. Na deptaku zatrzymano się, między innymi, przy kamienicy, w której mieszkał kiedyś Jerzy Gombrowicz, brat Witolda, wraz z żoną Aleksandrą i córką Teresą. Obejrzano balkon należący do tego mieszkania. Udano się także pod budynek dawnego Hotelu Francuskiego a potem na ulicę Sienkiewicza.

O tym, jakie były związki tych miejsc z biografią pisarza, opowiadały przewodniczki: Ilona Michalska–Masiarz i Marta Trojanowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spacer zakończono przy ławeczce Gombrowicza na Placu Konstytucji 3 Maja. W tym samym miejscu odbyło się też przedstawienie „Józio nie chce do szkoły” czyli manifestacja „Ferdydurke” przedstawiona przez aktorów Teatru Resursa.

W niedzielę Festiwal przeniósł się do Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Tu z Anną Cieplak, laureatką drugiej edycji Nagrody Gombrowicza za powieść „ Ma być czysto” przedstawiającą obraz współczesnych nastolatek rozmawiała Anna Spólna. Po dyskusji rozpoczął się koncert z udziałem Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego.

W poniedziałek, 3 września, kolejny dzień Festiwalu. O godzinie 18 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Wiktor Zborowski czytać będzie powieść „Opętani” Gombrowicza a z aktorem porozmawia Łukasz Maciejewski. Wstęp wolny. Dojazd do Wsoli bezpłatnym autokarem, zbiórka na przystanku Chrobrego/Czysta, kierunek Michałów: zbiórka o godzinie 17.20, powrót 19.

W kinie Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 pokazany zostanie film „Dogman”, dramat, w reżyserii Matteo Garrone (Francja, Włochy 2018 (113’). Będzie to pokaz przedpremierowy. Początek o godzinie 20. Bilety w kasie kina.

ZOBACZ TAKŻE: Gala finałowa Kameralnego Lata 2018 w Radomiu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie