Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu uroczyście świętowano 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

Barbara Koś
Tadeusz Klocek
- To dzień, z którego powinniśmy być dumni - podkreślano podczas obchodów, które odbyły się w piątek, 3 maja, na placu przed kościołem garnizonowym na radomskim deptaku.

[galeria_glowna]
Uczestnicy uroczystości - władze miasta, przedstawiciele wojska i asysty honorowe służb mundurowych, delegacje z pocztami sztandarowymi, reprezentanci stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych, harcerze, młodzież szkolna oraz wszyscy zaproszeni goście zebrali się o godzinie 11.30 przed gmachem Urzędu Miasta przy ulicy Żeromskiego 53.

Zebrani prowadzeni przez orkiestrę wojskową przeszli do kościoła garnizonowego. Na placu dowódca Garnizonu Radom, pułkownik pilot Adam Ziółkowski złożył meldunek. O godzinie 12 rozpoczęła się msza święta celebrowana pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika.

W homilii biskup Tomasik, nawiązując do znaczenia Konstytucji 3 Maja, zachęcał do troski o odnowę moralną każdego z nas, rodzin, życia społecznego w oparciu o Ewangelię.

- Potrzebna jest wielka odnowa moralna każdego z nas, aby prawo nie kształtowało moralności, ale żeby moralność kształtowała prawo, które będzie bronić zasad moralnych - mówił biskup Tomasik. - Dlatego niech każdy z nas odnowi serca w duchu Ewangelii. To wielkie wezwanie, które płynie z dzisiejszej uroczystości.

Prosił też, abyśmy całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Mszę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu "Boże coś Polskę".

Po mszy głos zabrał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - Polacy potrafili uchwalić Konstytucję będącą najnowocześniejszym dokumentem w ówczesnej Europie. - podkreślił prezydent Kosztowniak. - W trudnej epoce państwo pokazało, że można współdziałać w duchu kompromisu. Ta Konstytucję traktujemy dziś jako zobowiązanie na przyszłość. Jako system wartości, na podstawie których powinniśmy budować państwo prawa. Wskazała ona drogę Polakom w latach 80 - tych, kiedy przywrócono dwie najważniejsze wartości dla człowieka: wolność i demokrację. A dziś każą się nam opowiedzieć za naszą przynależnością do Europy a Unię Europejską traktować jako wspólnotę myśli, wartości i dokonań.

Zdaniem prezydenta, dzisiejszym aktualnym przesłaniem twórców Konstytucji 3 Maja dla Polski i także dla Radomia, jest zrozumienie potrzeby współdziałania ponad wszelkimi podziałami dla rozwoju kraju i naszego miasta.

- Konstytucja uchwalona ponad dwa wieki temu była i wciąż jest przykładem patriotyzmu i troski o ojczyznę. Niech kompromis, który doprowadził do stworzenia tej konstytucji, będzie obecny w naszym życiu każdego dnia bo dzięki niemu będzie możliwy dalszy rozwój naszego państwa i miasta - zakończył prezydent Radomia.

Po wystąpieniu prezydenta odbył się Apel Pamięci. Wywołano w nim nazwiska tych wszystkich, którzy uchwalili Konstytucję 3 Maja i tych, którzy zbrojnie walczyli o jej przetrwanie.

Następnie zabrzmiał salut armatni. Organizacją tego akcentu obchodów zajęli się członkowie XVII-wiecznej Chorągwi Pancernej wraz z regimentem Hultai i Swawolników. Następnie delegacje złożyły kwiaty na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Teksty związane z Konstytucją przygotowali uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Podczas uroczystości władze miasta otrzymały odznakę za zasługi na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wręczyli je prezydentowi Andrzejowi Kosztowniakowi i Dariuszowi Wójcikowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej, przedstawiciele tej organizacji kombatanckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie