Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W radomskiej katedrze odprawiono żałobną mszę świętą w intencji świętej pamięci biskupa Adama Odzimka. Zobaczcie zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Msza pogrzebowa biskupa Adama Odzimka w radomskiej katedrze. Więcej na kolejnych  zdjęciach
Msza pogrzebowa biskupa Adama Odzimka w radomskiej katedrze. Więcej na kolejnych zdjęciach Joanna Gołąbek
W radomskiej katedrze odprawiono żałobną mszę świętą w intencji świętej pamięci biskupa Adama Odzimka. Msza święta pogrzebowa będzie sprawowana w katedrze w środę 16 marca o godzinie 12. Ciało zmarłego biskupa będzie złożone w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Diecezja radomska żegna biskupa Adama Odzimka

- Dziś jesteśmy przybici i smutni, prosimy Chrystusa by nam wyjaśnił czym jest życie, jaki jest sens cierpienia i śmierci. Chrystus jest tym, który wyjaśnia, jego słowo jest światłem. On jest światłem, które śmieci w ciemnościach, on jest dobrą nowiną, on jest początkiem życia każdego z nas. Chcemy podziękować za biskupa Adama, wiemy ile otrzymaliśmy od niego. To pasterz tej radomskiej ziemi. Ci, którzy znali biskupa na pewno zgodzą się ze mną, że był biskupem wielkiej wrażliwości i wielkiej kultury. W kazaniach obecna była literatura, malarstwo, filmy, znamy jego wrażliwość na stworzony świat. Miał swoje ulubione miejsca. Kochał przyrodę. W czasie choroby za tymi spacerami bardzo tęsknił. On się cieszył, że może widzieć świat. Miał w sobie umiejętność budowania mostów między różnymi ludźmi – powiedział podczas homilii we wtorek wieczorem w radomskiej katedrze ksiądz biskup Piotr Turzyński. Zwrócił uwagę, że biskup pod koniec życia niósł swój krzyż z pokorą i cierpliwością.

Zobaczcie galerię zdjęć z mszy pogrzebowej w radomskiej katedrze

Biskup Adam Maciej Odzimek

Biskup Adam Maciej Odzimek urodził się 7 października 1944 roku w Radomiu, w rodzinie Piotra i Janiny z domu Kępczyńskej. Naukę szkolną rozpoczął w Złotym Stoku, w województwie wrocławskim, dokąd po wojnie na kilka lat przeprowadziła się jego rodzina. Od 1952 r. kontynuował naukę w Radomiu. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1962 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Syrokomli. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W 1964 r., na początku trzeciego roku formacji seminaryjnej został wcielony przez władze komunistyczne do zasadniczej służby wojskowej. Odbywał ją początkowo w Gubinie, a następnie w Opolu. Po zakończeniu służby wojskowej kontynuował formację seminaryjną. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1969 r. w katedrze sandomierskiej z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego, administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Wkrótce po święceniach kapłańskich został skierowany na zastępstwo do parafii Bardzice. Pierwszą jego placówką posługi wikariuszowskiej była Szewna (1969-1972). W 1972 roku skierowany został na specjalistyczne studia biblijne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 roku uzyskał tytuł magistra. W czasie wakacji studenckich podejmował zastępstwa w parafiach: Skotniki Koneckie (1973) i Modliborzyce (1976). Końcowy etap studiów i przygotowywania pracy doktorskiej łączył z posługą wikariuszowską w parafii Białaczów (1977) i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej (1977-1978). W 1978 roku na podstawie dysertacji: „Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa”, uzyskał tytuł doktora teologii w zakresie nauk biblijnych. W tym samym roku został mianowany wykładowcą Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. W latach 1980-1983 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał uzyskał licencjat z Pisma Świętego. W czasie pobytu w Rzymie mieszkał w Papieskim Instytucie Polskim. W 1984 r. odbył czteromiesięczną podróż do Ziemi Świętej. Po powrocie do diecezji ponownie podjął wykłady z Pisma Świętego w seminarium duchownym diecezji sandomiersko-radomskiej.

Jan Paweł II 20 kwietnia 1985 roku mianował go biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej i tytularnym Tadamata. Ogłoszenie tej nominacji nastąpiło 25 kwietnia 1985 roku. Sakrę biskupią otrzymał przed konkatedrą radomską 12 maja 1985 r. Była to pierwsza konsekracja biskupia w dziejach Radomia. Głównym konsekratorem był wówczas kard. Józef Glemp – Prymas Polski, a współkonsekratorami: bp Edward Materski – biskup sandomiersko-radomski i bp Stanisław Szymecki – biskup kielecki. Swym zawołaniem biskupim bp Adam Odzimek uczynił słowa: „Ne deficiant fides caritasque” („Aby wiara i miłość były mocne”).

W latach osiemdziesiątych biskup Adam Odzimek zainicjował w Radomiu spotkania biblijne, które odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. W 1986 roku został prałatem archidiakonem Kapituły Katedralnej w Sandomierzu. Od 1986 roku był dziekanem Kapituły Konkatedralnej świętego Kazimierza w Radomiu (od 1992 roku katedralnej). W latach 1988-1998 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości. Jedną z jego ówczesnych inicjatyw była coroczna piesza pielgrzymka w intencji trzeźwości do Niepokalanowa. Decyzją Jana Pawła II z 25 marca 1992 roku został ustanowiony biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji radomskiej. Jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny wspierał w posłudze kolejnych biskupów: Edwarda Materskiego, Jana Chrapka, Zygmunta Zimowskiego i Henryka Tomasika. Wykładał przedmioty biblijne w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, jak też w Radomskim Instytucie Teologicznym przy Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie na Wydziale Teologicznym UKSW w Radomiu. Pole jego zainteresowań naukowych stanowiły Ewangelie Synoptyczne i Pisma Janowe. 28 kwietnia 2000 otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Wieniawa.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, 7 października 2019 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. W ostatnich latach zmagał się z postępującą chorobą nowotworową. 9 lutego 2022 r. został przewieziony do radomskiego szpitala. Wówczas też bp Marek Solarczyk, biskup radomski, zwrócił się z prośbą do wiernych o modlitwę w intencji jego powrotu do zdrowia. Zmarł 13 marca 2022 roku w swoim mieszkaniu w Radomiu.

Zobaczcie galerię zdjęć z mszy pogrzebowej w radomskiej katedrze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie