Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomskiem we wrześniu wzrośnie liczba chorych - twierdzą lekarze

/wit/
- Masowych przeziębień spodziewamy się w drugiej połowie września. Szczególnie narażone są na nie dzieci, które poszły do przedszkola i szkół. Jedno z katarem w mig może zarazić kolejne – mówi Renata Sygnowska, lekarz pediatra z NZOZ "Puls” w Przysusze.
- Masowych przeziębień spodziewamy się w drugiej połowie września. Szczególnie narażone są na nie dzieci, które poszły do przedszkola i szkół. Jedno z katarem w mig może zarazić kolejne – mówi Renata Sygnowska, lekarz pediatra z NZOZ "Puls” w Przysusze. Antoni Sokołowski
Typowo letnia pogoda zachęca do spacerów i aktywności na powietrzu. Chłodne noce i poranki, to jednak znak, że przed nami jesień.

Co powoduje przeziębienie?

Co powoduje przeziębienie?

Przemarznięcie lub przemoknięcie nie wywołują przeziębienia, ale sprawiają, że organizm jest na nie bardziej podatny. O wiele łatwiej jest je złapać, kiedy jesteśmy przemęczeni fizycznie lub emocjonalnie. Najczęściej infekcja następuje po dotknięciu przedmiotu zanieczyszczonego przez bakterie, a następnie dotknięciu nosa lub ust oraz przez wdychanie zarazków, które znajdują się w powietrzu. Symptomy przeziębienia to przede wszystkim katar, kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból i pieczenie gardła, a czasem także kaszel. Silniejsze symptomy, takie jak gorączka i ból mięśni mogą wskazywać grypę.

Wrzesień, a zwłaszcza druga jego połowa mogą sprzyjać przeziębieniom. Na razie przychodnie w Radomiu i regionie nie są przepełnione, ale to jak mówią pediatrzy i interniści może się zmienić z dnia na dzień.

W radomskich przychodniach nie trzeba stać w kolejce by zapisać się do internisty, albo pediatry.
- Wystarczy zadzwonić, albo przyjść by zarezerwować numerek do lekarza. Wszyscy przyjmowani są na bieżąco - usłyszeliśmy w przychodni przy ulicy Struga w Radomiu.

Wśród tych, którzy się zgłaszają dominują drobne infekcje górnych dróg oddechowych: katar, zaczerwienione gardło, delikatny kaszel. Dorośli sięgają po domowe sposoby leczenia, ale gdy takie objawy pojawiają się u dzieci pomocy szukają u lekarza.

- Na razie mamy spokój. Pojawiają się mali pacjenci, ale nie można mówić o masowych infekcjach. Te najprawdopodobniej zaatakują w drugiej połowie września - mówi Renata Sygnowska, lekarz pediatra z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Puls" w Przysusze.

Lekarka już teraz apeluje do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, by nie posyłali do placówek swoich pociech jeśli wykazują symptomy przeziębienia.

- Jedno dziecko jest w stanie zarazić inne, a w ten sposób rozchorować może się cała grupa. Dzieci, które dotychczas funkcjonowały w domu i nie chorowały, w dużych skupiskach mogą szybko łapać przeróżne infekcje - mówi doktor Sygnowska. - Pokasłujące, marudne, zakatarzone dziecko należy otoczyć opieką w domu, by niedyspozycja nie przerodziła się w coś poważnego.

Lekarze zwracają uwagę na zdrowy tryb życia, aktywność ruchową i bogatą w warzywa i owoce dietę.
- Wypoczęty, dobrze odżywiony organizm jest w stanie stawić opór wielu chorobom - podkreśla Zbigniew Stępień, lekarz internista w przychodni w Majdowie.

Końcówka września i października, to jak zaznaczają specjaliści czas, kiedy na infekcje zapadają najczęściej dzieci i osoby młode, ale zmęczone psychicznie, zestresowane z osłabioną odpornością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie