Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W radomskim parku imienia Tadeusza Kościuszki stanęła ławeczka Stanisława Mikołajczyka. To już trzeci tego typu pomnik w naszym mieście

Patryk Samborski
Patryk Samborski
W sobotę, 22 maja w Parku Kościuszki odsłonięta została ławeczka Stanisława Mikołajczyka. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi marszałek Adam Struzik i prezydent Radosław Witkowski.
W sobotę, 22 maja w Parku Kościuszki odsłonięta została ławeczka Stanisława Mikołajczyka. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi marszałek Adam Struzik i prezydent Radosław Witkowski. Joanna Gołąbek
W Parku Kościuszki w Radomiu odsłonięta została ławeczka Stanisława Mikołajczyka, premiera Polski na uchodźstwie w czasie II Wojny Światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także władze miasta. To trzeci tego typu pomnik w przestrzeni miejskiej.

Uroczystość odbyła się w sobotę, 22 maja. Rozpoczęła ją uroczysta msza święta w radomskiej katedrze. Po zakończeniu nabożeństwa delegacje udały się do Parku Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część wydarzenia. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tym między innymi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, poseł Marek Maliszewski, Adam Duszyk, pomysłodawca utworzenia ławeczki, a także Dariusz Piątek i Krzysztof Ferensztajn. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz miasta w tym prezydent Radosław Witkowski.

Hołd dla wielkiego polityka

- Dla radomskich ludowców Stanisław Mikołajczyk jest symbolem heroizmu i bezkompromisowej walki o lepsze jutro. W okresie najcięższej walki z komunizmem, zgromadził wokół siebie tysiące Polaków, którzy jeszcze wierzyli w wolną Rzeczpospolitą. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji upamiętnienia. Mikołajczyk siedzi na ławeczce oparty o walizkę, symbol emigracji, do której został zmuszony przez komunistów. Obyśmy nigdy nie musieli z powodów politycznych opuszczać naszej ojczyzny - mówił marszałek Adam Struzik.

Głos zabrał również prezydent Radosław Witkowski, który podkreślał związki Stanisława Mikołajczyka z Radomiem.

- Stanisław Mikołajczyk to wielka postać polskiej polityki. To zasłużony działacz ruchu ludowego, a przede wszystkim premier na uchodźstwie. Cieszę się, że tą ławeczką przypominamy również bardzo ważne wydarzenie w historii naszego miasta. To właśnie tu, 11 sierpnia 1946 roku miała miejsce wielka antykomunistyczna demonstracja. To kolejne wydarzenie w historii Radomia, które pokazuje jak ważne nasze miasto jest ważne na polskiej i europejskiej mapie wolności - mówił Radosław Witkowski.

O tym, jak ważna jest pamięć o bohaterach walki z komunistycznymi władzami przypominał Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, który był jednocześnie pomysłodawcą powstania rzeźby.

- Dzisiaj pokazujemy Stanisławowi Mikołajczykowi, że doceniając te największe wartości społeczeństw demokratycznych, potrafimy nie tylko upamiętnić walczących z reżimem totalitarnym, ale także pokazać młodemu pokoleniu, jakie oni mają dla nas znaczenie. Miejsce jest symboliczne. To tutaj zebrało się kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Prawdopodobnie była to największa w Polsce demonstracja poparcia tego polityka w tamtym okresie - mówił Adam Duszyk.

Premier na emigracji

Stanisław Mikołajczyk urodził się 18 lipca 1901 roku. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, a także w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas II Wojny Światowej pełnił funkcję premiera Polski na emigracji. Po wojnie wrócił do kraju i stanął na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zagrożony aresztowaniem przez komunistyczne władze w 1947 roku musiał uciekać z Polski. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych i do śmierci pozostał aktywnym politykiem na wygnaniu. Zmarł w 1966 roku.

Autorem rzeźby jest profesor Andrzej Brzegowy, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Ławeczka znajduje się naprzeciwko pamiątkowego kamienia w alei biskupa Jana Chrapka, od strony ulicy Sienkiewicza.

To trzeci tego typu obiekt w Radomiu. Wcześniej na ulicy Żeromskiego zostały ustawione ławeczki profesora Leszka Kołakowskiego i Witolda Gombrowicza.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie