Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym nie ma już łózek dla osób zakażonych koronawirusem. Jak wygląda sytuacja w innych placówkach?

Janusz Petz
Janusz Petz
Od kilku dni w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje miejsc dla osób zakażonych koronawirusem.
Od kilku dni w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje miejsc dla osób zakażonych koronawirusem. Archiwum
W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym od kilku dni brakuje łóżek covidowych dla kolejnych wymagających hospitalizacji dorosłych pacjentów. Przewożeni są oni do innych szpitali, ale możliwości przyjęcia tam chorych stale kurczą się.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

W czwartek po południu odbyła się telekonferencja na temat sytuacji związanej z brakiem łóżek covidowych w Radomiu. Wzięli w niej udział przedstawiciele radomskich szpitali, władz miasta, Totalizatora Sportowego i służb wojewody.

Brakuje łózek covidowych

- W kwestii braku miejsc dla dorosłych pacjentów nic nie zmienia się na lepsze. Tych miejsc po prostu nie ma. Jedynym konkretnym ustaleniem telekonferencji było to, że baza szpitala na Józefowie ma się zwiększyć o 10 łóżek covidowych. Nic to nie zmieni, bo przedstawiciele szpitala sygnalizowali, że mają 16 łóżek covidowych i już teraz 28 zakażonych pacjentów – powiedział nam po telekonferencji wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Z doniesień medialnych wynika, że nie bardzo wiadomo według jakich reguł odbywa się „ruch” ciężej i lżej chorych pacjentów. W jednej z audycji telewizyjnych dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym Artur Zaczyński mówił, że do jego tymczasowej placówki trafiają pacjenci nie tylko z Warszawy, ale też na przykład z Iłży. Tak się składa, że w szpitalu w Iłży są łóżka covidowe i w czwartek po południu wolnych było w tym szpitalu 5 łóżek, w tym 2 respiratorowe. Z kolei z innej audycji telewizyjnej można się było dowiedzieć, że... do szpitala w Radomiu przewieziono z Warszawy kilku obcokrajowców, dla których nie było miejsca w stołecznych szpitalach.

Dramatyczna sytuacja na Mazowszu

Tymczasem służby prasowe wojewody dementują medialne doniesienia o braku łóżek covidowych na Mazowszu. „Zgodnie z decyzjami wojewody, od początku marca przywrócone mają być miejsca dla pacjentów z COVID -19 w kilku mazowieckich szpitalach – łącznie 278 łóżek. Pacjenci są też hospitalizowani w kilku szpitalach tymczasowych w województwie. Od początku tygodnia pacjentów z COVID-19 przyjmuje też szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie” - czytamy w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Według danych na czwartek w województwie mazowieckim przygotowanych było 3 468 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 371 miejsc respiratorowych, z czego zajętych było 2 537 łóżek, w tym 276 łóżek respiratorowych. Na II poziome zabezpieczenia bazy łóżkowej pozostało 386 miejsc, w tym 62 łóżka respiratorowe.

Będzie więcej łóżek covidowych?

Służby wojewody przypominają, że wojewoda w ostatnich dniach wydał dwie decyzje polecające powiększenie bazy łóżkowej. Decyzje dotyczą między innymi Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach. Z informacji uzyskanych od kierownictwa placówki wynika, w najbliższych dniach szpital udostępni wszystkie wyznaczone miejsca zgodnie z wydaną decyzją. Druga decyzja dotyczy Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Iłży, gdzie utworzono 15 miejsc covidowych, w tym dwa respiratorowe.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Iłża prawdopodobnie dostanie kolejną decyzję w sprawie przygotowania kolejnych łóżek. Obecnie wojewoda analizuje możliwość powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Radomiu. Zgodnie z decyzją wydaną 2 marca Oddział Dziecięcy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu ma zmniejszyć liczbę łóżek dla dzieci, ponieważ jest tam hospitalizowana niewielka liczba małych pacjentów, tak aby móc zwiększyć liczbę łóżek dla pacjentów dorosłych.

W komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy, że „istotne jest jak najszybsze uruchomienie szpitala tymczasowego w Radomiu, którego szpitalem patronackim jest Radomski Szpital Specjalistyczny. Wojewoda apeluje, aby władze Radomia w pełni zmobilizowały siły do uruchomienia szpitala tymczasowego, którego termin oddania do użytku zależy w dużej mierze od dobrej woli dyrekcji miejskiego szpitala i prezydenta Miasta".

Tymczasem w piątek w audycji Radia Rekord prezydent Radomia Radosław Witkowski przekonywał, że kwestia szybkiego utworzenia szpitala tymczasowego w Radomiu leży całkowicie w gestii Totalizatora Sportowego, który zgodnie z decyzjami rządowymi ma się zająć organizacją placówki. Prezydent wyraził swoje obawy, czy rzeczywiście uda się wszystko przygotować do 12 marca, kiedy to szpital tymczasowy zgodnie z planami powinien rozpocząć działalność.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie