Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie radomskim wzrosła liczba bezrobotnych. Potwierdzają to szczątkowe dane z grudnia

jp
O 627 osób wzrosła w listopadzie w porównaniu z październikiem liczba bezrobotnych w regionie radomskim, a szczątkowe dane za grudzień pokazują dalszy wzrost bezrobocia. Specjaliści od rynku pracy uspokajają, że to tendencja sezonowa, a o tym czy w następnych miesiącach będzie mniej czy więcej pracy zdecyduje reakcja firm na większe koszty zatrudniania ludzi, w tym duży wzrost płacy minimalnej.

W listopadzie jedynie w powiecie grójeckim zanotowano spadek liczby bezrobotnych. Sytuacja w tym powiecie od lat jest specyficzna. To powiat, w którym poziom bezrobocia jest od lat jest na śladowym poziomie, a przedsiębiorcy mają ogromny problem ze znalezieniem pracowników, nie tylko fachowców w swoich dziedzinach, ale także niewykwalifikowanych pracowników do pracy w sadach i przetwórniach owoców i warzyw. Stąd w powiecie grójeckim notowana jest ogromna liczba zza naszej wschodniej granicy.

Ważne koszty pracy

Najbardziej poziom bezrobocia wzrósł w listopadzie w samym Radomiu, gdzie przybyło 233 bezrobotnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że w stolicy regionu w ciągu ostatnich kilku lat najszybciej poprawiała się sytuacja na rynku pracy. W ciągu 5 lat bezrobocie w Radomia spadło z ponad 20 procent do poziomu poniżej 12 procent.

- Od listopada do stycznia co roku rośnie bezrobocie i jest to normalna tendencja sezonowa związana z pracami w budownictwie, rolnictwie i przetwórstwie rolnym. Trzeba będzie zacząć martwić się, jeśli bezrobocie nie zacznie spadać w lutym i kolejnych miesiącach, bo to będzie oznaką zmiany trendu - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Obecnie w radomskim „pośredniaku” czeka na chętnych kilkaset ofert pracy. Nie wiadomo jednak, czy nie dojdzie do zmian po nowym roku, gdy wzrośnie pensja minimalna oraz zwiększą się inne koszty zatrudnienia, które ponosi pracodawca.

- Pamiętajmy, że płaca minimalna rośnie do poziomu 2600 złotych, ale do płacy nie można wliczać dodatku stażowego. Więc jeśli ktoś do tej pory brał płacę minimalną i ma 20 - letni staż pracy to będzie musiał dostać 3120 złotych brutto. To jest zasadnicza różnica. Sam jestem ciekaw jak na to zareagują pracodawcy, czy przypadkiem nie będą się uciekać do ograniczania zatrudnienia, albo proponować pracę na część etatu - powiedział dyrektor radomskiego „pośredniaka”.

Pomoc dla bezrobotnych

Od lat ważną kwestią, która ma duży wpływ na rynek pracy są pieniądze przeznaczane na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Są to między innymi staże, roboty publiczne i interwencyjne, dotacje na tworzenie mikrofirm i nowych miejsc pracy, ale też przeszkolenia, przekwalifikowania i kursy. Były lata, w których radomski „pośredniak” wydawał na ten cel rocznie nawet ponad 60 milionów złotych. Było to jednak w latach, gdy w Radomiu i powiecie radomskim było dwa razy więcej bezrobotnych niż obecnie.

- Na aktywne formy zwalczania bezrobocia mamy już zagwarantowane na przyszły rok trochę ponad 32 miliony złotych. To tylko nieco mniej niż wydamy w tym roku - powiedział Józef Bakuła. Zmienia się jednak sam sposób i struktura wydawania pieniędzy przez „pośredniaki”. Będzie mniej pieniędzy z samego Funduszu Pracy tworzonego - przypomnijmy - ze składek płaconych przez większość firm, a za to więcej z tak zwanych projektów, opłacanych z pieniędzy unijnych lub rządowych.

- Z funduszu pracy wydaje się pieniądze najłatwiej, bo dotyczy on każdego bezrobotnego, projekty mają natomiast ograniczenia i dedykowane są poszczególnym grupom bezrobotnych, na przykład osobom w wieku powyżej 50 lat - powiedział Józef Bakuła.

„Pośredniaki” obserwują dużą zmianę dotyczącą wydatkowania pieniędzy na opłacanie staży. - Pracodawcy są niezmiennie zainteresowani zatrudnianiem stażystów, problem w tym, że brakuje stażystów, po skoro są oferty pracy za płacę minimalną, a ta przecież od nowego roku rośnie, to po co iść do pracy za wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych? - mówi Józef Bakuła. Od nowego roku wzrosną wysokości stawek stażowego, bo liczone są one od średniej krajowej, ale będzie to nadal mniej więcej połowa pensji minimalnej zagwarantowanej ustawowo.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie