Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Resursie rozmawiali o skansenie archeologicznym

bk
O problemie przynależności historycznej Ziemi Radomskiej mówił Zbigniew Lechowicz z Łodzi
O problemie przynależności historycznej Ziemi Radomskiej mówił Zbigniew Lechowicz z Łodzi Fot. Barbara Koś
"Radom: korzenie miasta i regionu" to tytuł seminarium naukowego, które w poniedziałek odbyło się w Resursie Obywatelskiej. Obrady archeologów i historyków związane są z koncepcją zagospodarowania doliny rzeki Mlecznej i powstaniem w tym rejonie skansenu archeologicznego.

W pierwszej części seminarium goście: profesor Henryk Samsonowicz, Marek Dulinicz, Andrzej Buko, Barbara Figlewicz z Warszawy i Zbigniew Lechowicz z Łodzi powrócili do historii Radomia. Była mowa o Mazowszu w okresie formowania się państwa polskiego w perspektywie archeologicznej, o Radomiu na tle wczesnej urbanizacji ziem polskich, osadnictwie wczesnośredniowiecznym Ziemi Radomskiej oraz o problemie jej przynależności historycznej.

Radomianka Elżbieta Skubicha z Działu Archeologii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego przypomniała dzieje badań archeologicznych prowadzonych, między innymi, na Piotrówce.

Małgorzata Cieślak- Kopyt z tego samego muzeum przedstawiła koncepcję zagospodarowania doliny rzeki Mlecznej i powstania w tym miejscu skansenu archeologicznego, szerzej - Parku Kulturowego.

Ma on na celu zachowanie unikalnej wartości radomskiej Piotrówki. Planuje się, że Park obejmie tereny między ulicami Okulickiego a Maratońską i będzie podzielony na dwie strefy. Na miejscu pozostałym po stanowiskach badawczych planowany jest skansen archeologiczny, który ma powstać w oparciu o wyniki badań prowadzonych na tym terenie. W ramach tego projektu mają być zrekonstruowane chaty, warsztaty, a także średniowieczny młyn. Pozostały teren ma stanowić "zielone płuca Radomia", gdyż dolina Mlecznej to także obszar o walorach przyrodniczych.

Uzupełnił ten temat Tadeusz Baranowski z Warszawy, mówiąc o europejskich doświadczeniach w planowaniu skansenow archeologicznych.

Uczestnicy sesji - archeolodzy, historycy, regionaliści i młodzież szkół ponadgimnazjalnych z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia grupy warszawskich archeologów: Krzysztofa Misiewicza, Piotra Szwarczewskiego i Macieja Trzecieckiego, którzy mówili o pierwszych wynikach badań prowadzonych na Piotrówce w tym roku. Umowa między gminą Miasta Radomia a Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk o współpracy naukowej w zakresie prowadzenia działalności badawczo - edukacyjnej na terenie projektowanego Parku Kulturowego "Mleczna" została podpisana w lutym 2009 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie