Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeczniowie „pogodoli po nasymu”. Promocja książki Marioli Kruk, bibliotekarki i blogerki z Podkońc "Nase godanie" o lokalnej gwarze

Marcin Genca
W poniedziałek, 18 marca w sali Kina za Rogiem biblioteki w Rzeczniowie odbyła się promocja nowej książki Marioli Kruk z Podkońc, zatytułowana „Nase godanie”. „W casie ty schocki, bedzie mozno pogodać po nasemu, posłuchać i połoglondać wystempów, porobić przypuminków z downych lot. Przyćta kuniecnie” - zapraszali organizatorzy.

Mariola Kruk jest rodowitą mieszkanką Podkońc i miłośniczką tej miejscowości. Jest autorką bloga podkonce.blogspot.com, autorką i współautorką wielu publikacji dotyczących jej rodzinnych stron oraz animatorką społeczną. Jest również bibliotekarką w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rzeczniowie – Filia w Grabowcu. Absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobywczyni tytułu „Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej Województwa Mazowieckiego 2017”. Interesuje się historią, tradycją, ginącymi zawodami wsi ze szczególnym uwzględnieniem swojej rodzinnej miejscowości. Aby ocalić wspaniałe historie przechowywane w pamięci mieszkańców przeprowadza wywiady, zbiera stare fotografie dotyczące ludzi, historii, wydarzeń. Dokumentuje również bieżące wydarzenia, dlatego najczęściej można spotkać ją z aparatem fotograficznym w ręku.

Owocem pracy Marioli Kruk jest książka „Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic”. Publikacja powstała z zamiarem ocalenia od zapomnienia języka regionalnego – gwary. „Godania”, które jest wspomnieniem beztroskiego dzieciństwa, podróżą w przeszłość, wzbogaceniem wiedzy o języku mieszkańców Podkońc i najbliższych wsi oraz ich lokalnym dziedzictwem kulturowym.

W „Nasym godaniu” główny trzon stanowi spis wyrazów i wyrażeń gwarowych oraz potocznych wraz z wybranymi przykładami ich użycia. Pojawiły się tutaj również formy niektórych imion męskich i żeńskich, używanych dawniej i obecnie, a także nazwy żon tworzone od imienia męża (nie było Florentyny, Heleny a Jankowo, Pieczkowo). Znajduje się tutaj także wykaz nazw miejscowości na terenie gminy Rzeczniów wraz z nazwami zwyczajowymi lasów, łąk, pól, stawów, mokradeł, pastwisk oraz dróg i dróżek. Wiele tych nazw nie ma już swych fizycznych odpowiedników. Niektóre wyszły z powszechnego użycia, a część zmieniła brzmienie.

- To już kolejna publikacja, która ma dla nas mieszkańców gminy ogromną wartość - powiedział podczas spotkania, promującego książkę "Nase godonie" Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu doktor Moniki Kresy „Podkońce i okolice okiem językoznawcy”. Spotkanie promocyjne obfitowało w dialogi gwarą, które prezentowały Dorota Dziura i Barbara Moskwa. Zabrzmiały też utwory regionalne w wykonaniu mieszkanek Podkońc przy akompaniamencie Stanisława Grudniewskiego oraz Chóru Rzeczniowiacy.

Sala Kina za Rogiem gościła wielu mieszkańców gminy oraz gości, w tym wicestarostę powiatu lipskiego Marię Węgrzecką, która również jest mieszkanką Rzeczniowa oraz przewodniczącego Rady Gminy Rzeczniów Zygmunta Wicika.
Całe spotkanie, jak zawsze w miłej i ciepłej atmosferze poprowadziła Krystyna Wójtowicz, dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie.

Masters i De De Negra w Explosion. Zobacz zdjęcia z soboty!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie