MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Skaryszewie pamiętają o twórcach ludowych, którzy nadal wykonują swoje rzemiosło

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Maria Ostrowska jest członkiem Stowarzyszenia ,,Aktywni Na Targowej” w Skaryszewie, które zrzesza pasjonatów sztuki ludowej. Jako jedyna w gminie uprawia twórczość - plastyka obrzędowa- pisankarstwo.
Maria Ostrowska jest członkiem Stowarzyszenia ,,Aktywni Na Targowej” w Skaryszewie, które zrzesza pasjonatów sztuki ludowej. Jako jedyna w gminie uprawia twórczość - plastyka obrzędowa- pisankarstwo. MGOK Skaryszew
Wykonują drewniane zabawki, uprzęże dla koni, rzeźbią w drewnie, lub wyszywają serwetki – rzemieślnicy, twórcy ludowi są wciąż obecni w naszym życiu i nadal wykonują swoje rzemiosło. Z myślą o takich twórcach powstał w Skaryszewie projekt dokumentowania znikających zawodów.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Twórcy Ludowi 2021 - to nowy projekt realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszew. Jego inauguracja zbiegła się z rozpoczęciem tegorocznych Wstępów, czyli największego Jarmarku Końskiego w Polsce.

- W normalnych warunkach Aleja Twórców Ludowych jest plenerową galeria handlową na której czeka na odwiedzających bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje. W tym roku chcieliśmy w inny sposób zaprezentować autentyczne warsztaty i samych rzemieślników – mówi Daniel Rogala, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

Nowe spojrzenie na rzadkie zawody

Autorzy projektu nie kryją, że w związku z sytuacją epidemiologiczną jaka panuje w naszym kraju, tegoroczna edycja Alei Twórców Ludowych ma nieco inny charakter.

- Korzystając z sytuacji w której nie możemy spotkać się z twórcami ludowymi na jarmarku, postanowiliśmy że to my wybierzemy się z kamerą do ich pracowni i warsztatów. W ten sposób stworzyliśmy serię dokumentalnych etiud filmowych, w których wszyscy maja możliwość przyjrzenia się bliżej działalności wieloletnich wystawców naszego jarmarku – dodaje Daniel Rogala.

Filmiki do obejrzenia

Nagrane etiudy filmowe dostępne są w zamkniętych cyklach na profilu Facebook Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a także na kanale Youtube. Zostały tam udostępnione pokazy szeregu działalności twórców związanych ze skaryszewskim jarmarkiem, ale i szerzej – z regionem radomskim. Są tam pokazy rzeźbiarstwa, bibułkarstwa, koronkarstwa, garncarstwa, szydełkowania, rymarstwa, wikliniarstwa, pisania jaj wielkanocnych, producentów zabawek ludowych, wyrobów z drewna, sprzętów codziennego czy podkuwania koni. Do tej pory zaprezentowali się: Włodzimierz Ciszek, wykonujący tradycyjne zabawki drewniane; Władysław i Maria Piwowarczykowie - zabawki i wyroby z drewna; rzeźbiarz Adam Sobień, Maria Ostrowska – plastyka obrzędowa i pisankarstwo; Roman Sapritonow – podkuwacz koni; Piotr Kundys – hodowca koni zimnokrwistych, Wojciech i Marek Gołębiowscy – rymarstwo, Jolanta Falkiewicz – bibułkarstwo, Krystyna Kołtun – szydełkarstwo, Zygmunt Żak – rzeźbiarstwo.

- W głównym założeniu nasz projekt będzie również rozszerzany w ciągu roku o kolejne produkcje. Pozwoli to na stworzenie pamiątki historii w kontekście zanikających już tradycji ludowych – podkreśla dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Na uwagę zasługuje fakt iż wszystkie tematy, zagadnienia Ośrodek jest w stanie realizować samodzielnie. Jest to możliwe, bo skaryszewwski Ośrodek Kultury posiadamy odpowiednie wyposażenie, sprzęt do nagrywania, aby móc realizować zarówno koncerty zespołów ludowych, jak i nagrania indywidualne, choćby w warsztatach rzemieślników.

- Jesteśmy przekonani, że będzie to doskonała okazja by pokazać bogactwo kulturowe zarówno gminy Skaryszew, regionu radomskiego jak i całego kraju, za pośrednictwem portali społecznościowych, serwisów internetowych oraz mediów – dodają pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

Siła tradycji

Skaryszewski Jarmark Koński ,,Wstępy” to jedyna w swoim rodzaju impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji, odbywająca się nieprzerwanie od niemalże 400 lat. „Wstępy” to wielkie święto kultury ludowej a jednym głównych filarów imprezy jest Aleja Twórców Ludowych. Każdego roku to właśnie do Skaryszewa zjeżdżają rzemieślnicy, artyści, tworząc niepowtarzalny klimat twórczości ludowej a także osobliwą atmosferę dostarczającą gościom niezapomnianych wrażeń artystycznych. Skaryszewski Jarmark Koński jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedna z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark, w tradycyjnej formie, bez obostrzeń sanitarnych - to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie