Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Warce będzie wyjątkowa wystawa o Kazimierzu Pułaskim

Piotr Stańczak
Do oglądania wareckiej wystawy poświęconej Kazimierzowi Pułaskiemu zaprasza dyrektor muzeum Iwona Stefaniak.
Do oglądania wareckiej wystawy poświęconej Kazimierzowi Pułaskiemu zaprasza dyrektor muzeum Iwona Stefaniak. Fot. Archiwum
Muzeum w Warce organizuje z okazji 240. rocznicy śmierci swego patrona, Kazimierza Pułaskiego, wystawę czasową pod tytułem „Pamięć. Tożsamość. Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA”.

Kazimierzowi Pułaskiemu poświecono wiele dzieł: literackich, plastycznych czy opracowań historycznych. Na szczególną uwagę zasługują pomniki - czyli rzeźbiarskie monumenty, ustawiane w przestrzeni publicznej miast i miejscowości. Wiele z nich znajduje się w USA. Są świadectwem pamięci Polaków, czasu w którym powstały, hołdem oddanym polskiemu żołnierzowi, ale przypominają również społeczności, które je fundowały i budowały.

Symbole polskości za oceanem

Generałowi Pułaskiemu, jak mało komu, wystawiono w Ameryce wiele dowodów pamięci. Ma pomniki konne, cało postaciowe statuy, popiersia, stale, tablice z płaskorzeźbami, a także duże architektoniczne monumenty. Imieniem Pułas-kiego nazwano tam autostrady, mosty, miejscowości, miasteczka, hrabstwa i szkoły. Pomniki Pułaskiego w sensie dzieła plastycznego stanęły na szlaku przemieszczania się Pułaskiego na wschodnim wybrzeżu, ale także w miejscach gdzie żyje wielu Polaków, np. w odległym Denver.

Pomniki stały się więc symbolem pamięci Polaków o własnej historii i polskości. Wystawianie pomników to budowanie tożsamości Polaków, przypominanie przy tym postaci, która za wolność narodu amerykańskiego oddała cenę najwyższą. To także polskie dziedzictwo w USA, symbole narodowe, kamienie, tablice, rzeźby fundowane przez Polonię, polskie organizacje lub Amerykanów polskiego pochodzenia.

Kolejne miejsca pamięci

Zarówno w Polsce jak i USA, powstały kolejne miejsca pamięci bohatera dwóch narodów. Popiersie generała stanęło w 1929 r. w Paterson (New Jersey). W 1930 r. odsłonięto w Utica (New York) pomnik Pułaskiego w postaci stojącej figury, w długim płaszczu. Kolejne rzeźbiarskie przedstawienie cało postaciowe usytuowano w 1931 r. w Milwaukee (Wisconsin). W 1947 r. obok gmachu Muzeum Sztuki w Filadelfii stanął jeden z najefektowniejszych rzeźbiarskich wizerunków Pułaskiego - smukła figura generała, który w prawej dłoni trzyma długą szablę.

Dużych rozmiarów płaskorzeźba ustawiona została w 1951 r. na terenie Patterson Park w Baltimore (Maryland). Przedstawia Pułaskiego na koniu podczas bitwy pod Sava-nnah, w towarzystwie szarżującej kawalerii.

Ekspozycja będzie czynna do 23 lutego

Te i inne pomniki znajdziecie na wystawie czasowej w Warce już od 11 października. Na mapie USA odkryjecie skupiska polskiej diaspory, która wokół pomników Pułaskiego budowała własną tożsamość. Ekspozycja przypomina ponad 100 pomników poświęconych Patronowi wareckiego Muzeum na terenie USA oraz 10 pomników na terenie Polski. Została zaprojektowana w wersji polsko- angielskiej. Mogliśmy ją sfinansować dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat Honorowy nad obchodami 240. rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego i wystawą objęli: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Wystawa w Warce będzie czynna od najbliższego piątku 11 października 2019 do 23 lutego 2020 roku. Dla wszystkich chętnych wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Shaun Baker i Jessica Jean w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie