Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu obchodzono muzyczne i kolorowe „Urodziny Oskara" w 205. rocznicę urodzin Oskara Kolberga

Barbara Koś
Karolina Matuszkiewicz najpierw sama zagrała na fideli i zaśpiewała, a potem „do pomocy” poprosiła uczniów. Barwna muzyczna grupa bardzo się podobała widowni.
Karolina Matuszkiewicz najpierw sama zagrała na fideli i zaśpiewała, a potem „do pomocy” poprosiła uczniów. Barwna muzyczna grupa bardzo się podobała widowni. Barbara Koś
Zespół Szkół Muzycznych zaprosił w piątek na koncert kolbergowski zorganizowany w 205 rocznicę urodzin Oskara Kolebrga. Poza uczniami szkoły wystąpili goście Ziemi Radomskiej i Beskidu Żywieckiego.

Świętowanie urodzin wybitnego etnologa i etnografa stało się już tradycją radomskiej szkoły muzycznej i świętem szkoły. Dlatego koncert poprzedziły warsztaty muzyczne prowadzone z najmłodszymi uczniami przez gości oraz zajęcia plastyczne.

Namalowane podczas zajęć obrazki przedstawiające stroje ludowe i ubranych w nie tancerzy stworzyły scenografię sceny w sali imienia Krzysztofa Pendereckiego. Dopełniały ją ludowe stroje z różnych krain nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych i dzieciaków, oczekujących na swoje wyjście na scenę.

Powitał wszystkich dyrektor Zespołu Szkól Muzycznych, Jerzy Ciecieląg, ubrany w góralski ubiór i kapelusz. Przypomniał o wartościach tkwiących w muzyce ludowej, która była i jest inspiracją dla kompozytorów wszystkich epok.

Następnie na scenę wkroczył Dziecięcy Zespół Orffa prowadzony przez Elżbietę Mikołajczyk i Iwonę Sosnowską. Dzieci z klas 1- 3 zatańczyły „Owczarka”, czyli mazurka odznaczającego się szybkim tempem i wirowym ruchem tańczących par.

Zaraz do dzieciaków dołączyła znana w Radomskiem Kapela Zdzisława Kwapińskiego i rozpoczęły się ludowe piosenki. „ Czerwone jabłuszko, przekrojone na krzyż” i inne utwory wykonywane bojowo przez kolorowe maluchy. A kiedy do grupy dołączyła Ewa Ziętek, śpiewaczka ludowa z Przytyka, śpiew stał się jeszcze bardziej potężny.

Kolejnym gościem zaproszonym na scenę przez prowadzących koncert, Ilonę Jaworek i Piotra Glińskiego (członka Kapeli ze Wsi Warszawa), była Karolina Matuszkiewicz.

Karolina Matuszkiewicz ukończyła studia muzyczne w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i gra na zapomnianych instrumentach: suce biłgorajskiej i fideli płockiej. Teraz najpierw sama zagrała na fideli i zaśpiewała , a potem „do pomocy” poprosiła uczniów. Barwna muzyczna grupa bardzo się podobała widowni.

Potem przyszedł czas dla solistów. Oberki Grażyny Bacewicz, Ludomira Różyckiego i innych autorów zagrały Julia Kotnowska i Patrycja Mosionek. Były też oberki grane na akordeonie i saksofonie, tego na saksofonie wykonał Piotr Wysocki.

Duże brawa widowni wywołał puzonista, Kacper Kaca, który z akompaniamentem Jacka Maksymowicza zagrał wspaniale fragment utworu współczesnego kompozytora, Piotra Wróbla.

I wreszcie na scenie pojawił się gość z bardzo daleka, bo aż z Beskidu Żywieckiego, czyli Kapela PoPieronie z Żywca .

Ku wielkiemu żalowi publiczności kapela nie wystąpiła jednak w strojach górali beskidzkich tylko „w cywilu”. Jak tłumaczyli członkowie kapeli wynika to stąd, że zagrają wprawdzie melodie beskidzkie, ale we własnych aranżacjach.
Członkowie Kapeli poszukują bowiem zapomnianych pieśni ludowych i nadają im bardziej nowoczesne, inspirowane szerokim poglądem na muzykę, aranże.

Po kilku utworach przyjętych z aplauzem przez salę czwórka muzyków dokooptowała radomskich uczniów. Pokazano brawurowego „obyrtka” czyli taniec wirowy z Beskidu Żywieckiego.
Ten wspólny występ wywołał wielką radość i na scenie, i na widowni.

Wszyscy występujący otrzymali z rąk dyrektora, Jerzego Ciecieląga, honorowe dyplomy uczestnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie