Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół w Kozienicach polują na meteoryty. Powstała tam stacja badawcza

Kamil Zapora
Od blisko trzech miesięcy w Zespole Szkół numer 1 w Kozienicach działa kamera do obserwacji bolidów, czyli kosmicznych obiektów przedzierających się przez naszą atmosferę. Naukowcy wypatrując towarzyszącym temu zjawisku rozbłysków, mają nadzieję, że któryś obiekt dotrze do powierzchni planety i stanie się cennym źródłem astronomicznej wiedzy. Podobnych stacji w całej Polsce nie jest wcale dużo, bo około trzydzieści.

Od 1 grudnia 2018 roku Zespół Szkół w Kozienicach dołączył do Polskiej Sieci Bolidowej. W nomenklaturze astronomicznej bolidy są to duże obiekty kosmiczne, którym w momencie przechodzenia przez ziemską atmosferę towarzyszy intensywne zjawisko świetlne. Ponadto zdarza się, że taki obiekt dotrze do Ziemi i stanie się meteorytem. Jest on wtedy bardzo pożądanym przez naukowców kamieniem, który zawiera w sobie mnóstwo informacji o Układzie Słonecznym. Polska Sieć Bolidowa jest to więc sieć kamer na terenie Polski, która obserwuje niebo w poszukiwaniu takich zjawisk. W całym kraju jest ich około 30.

Propozycja włączenia kozienickiego Zespołu Szkół do Polskiej Sieci Bolidowej wyszła od absolwenta Zespołu Artura Jaśkiewicza, który na co dzień pracuje w Warszawie, a z zamiłowania jest łowcą meteorytów. Jego wybór padł na Kozienice z tego względu, że na naszym terenie brakowało podobnej stacji badawczej.

Pomimo, że stacja działa niedługo to już udało się zarejestrować 97 spadków, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jak przyznaje Artur Jaśkiewicz kamera na dachu szkoły ma świetną lokalizację i swym zasięgiem obejmuje nawet niebo nad krajami bałtyckimi.

- Powstaje właśnie grupa kilkunastu chętnych osób, które chciałyby aktywnie monitorować spadki, przez analizę zapisów, wyznaczanie torów meteorów i ewentualne miejsca spadków– mówił nauczyciel Mirosław Mazur.

Właśnie przygotowaniu uczniów do prowadzenia profesjonalnych badań służyły piątkowe warsztaty prowadzone przez Artura Jaśkiewicza i Zbigniewa Tymińskiego z Polskiej Sieci Bolidowej. Te jednak zostały poprzedzone wykładem o kosmicznych skałach i tym jak ich szukać na Ziemi. Oprócz młodzieży z Zespołu Szkół uczestniczyli w nim także uczniowie z Publicznych Szkół Podstawowych numer 2 i 4 w Kozienicach. Goście przywieźli ze sobą wiele okazów kosmicznych skał, którym można było przyjrzeć się z bliska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie