Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żytkowicach więźniowie uczą się opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
W Żytkowicach niektórzy skazani uczą się pomagać niepełnosprawnym i chorym.
W Żytkowicach niektórzy skazani uczą się pomagać niepełnosprawnym i chorym. Paweł Wójcik
W Zakładzie Karnym w Żytkowicach skazani przechodzą szkolenia zawodowe o tematyce opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Do placówki penitencjarnej w Żytkowicach trafiają też osoby w podeszłym wieku jak i osoby schorowane. Umieszczane są w dostosowanych celach mieszkalnych, w których odbywają karę również osoby niepełnosprawne. Osoby te często mają problemy z poruszaniem się czy bieżącymi czynnościami życia codziennego. Dlatego też aby zapewnić im dodatkową pomoc realizowane są szkolenia zawodowe o tematyce opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

W Zakładzie Karnym w Żytkowicach jest czterech skazanych zatrudnionych przy opiece nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi. Aby zapewnić im dodatkową pomoc realizowane są szkolenia zawodowe o tematyce opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Skazani, którzy biorą udział w szkoleniu mają różne motywacje, między innymi chęć pomocy komuś w rodzinie po wyjściu na wolność lub zdobycie nowych kwalifikacji, które mogą się przydać po opuszczeniu zakładu karnego. Skazani podczas zajęć teoretycznych jak i praktycznych mają możliwość nauczyć się postępowania w przypadku choroby.

- Jestem bardzo zadowolony, że wziąłem udział w kursie opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. Na wolności wiele jest ogłoszeń, gdzie szukają osoby do opieki nad takimi osobami. Obecnie w opiece nad innymi skazanymi mam możliwość zastosować nabytą wiedzę a przede wszystkim pomóc drugiemu człowiekowi, pomimo że w życiu nie zawsze postępowałem właściwie - mówi jeden z uczestników szkolenia.

W długofalowym procesie resocjalizacji funkcjonariusze Służby Więziennej stosują szeroki wachlarz oddziaływań, z których jednym z celów jest odwołanie się do świadomości osób pozbawionych wolności i wzbudzenie w nich woli współdziałania, a w konsekwencji zdobycie wykształcenia lub zawodu.

Następne w kolejności jest skierowanie do zatrudnienia i wyrobienie nawyku pracy. Umiejętności nabyte podczas kursów, a potem wykonywanej pracy, zwiększają możliwości i szanse skazanych na podjęcie zatrudnienia podczas odbywania kary pozbawienia wolności, a także po jej odbyciu, a przede wszystkim uwrażliwiają osadzonych na potrzeby współwięźniów z różnymi dysfunkcjami.

Integracja z niepełnosprawnymi osobami, oprócz potrzebnych oczywiście oddziaływań resocjalizacyjnych, stanowi dla nich kluczowy element resocjalizacji. Poprzez pomaganie innym w rzeczywistości pomagamy samym sobie...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie