Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wady oświadczenia woli (1) - wyjaśnia prawnik

Marcin RADZIMOWSKI [email protected]
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej LEXUS: - Dokonując szeregu codziennych czynności, nie zdajemy sobie sprawy, ile z nich jest czynnościami prawnymi.
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej LEXUS: - Dokonując szeregu codziennych czynności, nie zdajemy sobie sprawy, ile z nich jest czynnościami prawnymi.
Prawnicy pomagają czytelnikom "Echa Dnia" odnaleźć się w gąszczu przepisów

Czynność prawna to działanie osoby mające na celu wywołania pewnych skutków prawnych. Przykładem wykonywanej na co dzień czynności prawnej jest chociażby umowa kupna - sprzedaży chleba czy gazety w kiosku.

Oświadczenie woli z kolei to przejaw woli konkretnej osoby, który zmierza do wywołania skutków prawnych w postaci ustanowienia, zmiany lub ustania stosunku prawnego.
Konkretne zachowanie może zostać uznane za oświadczenie woli, gdy jest na tyle zrozumiałe, by można było ustalić jego sens; swobodne (nie jest złożone pod wpływem przymusu fizycznego); złożone na serio (poważnie). Oświadczenie woli jest niezbędnym elementem każdej czynności prawnej.

- Jeżeli czynność prawna zostanie dokonana wadliwie, może stać się nieważna lub nieskuteczna. Dlatego warto wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z wadliwymi oświadczeniami woli i jakie są ich konsekwencje - zaznacza Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.
Do wad oświadczenia woli zaliczamy: brak świadomości lub swobody; pozorność; błąd oraz groźbę.
BRAK ŚWIADOMOŚCI, BRAK SWOBODY
Wada ta związana jest z dwoma stanami, których wystąpienie powoduje wadliwość (nieważność) czynności prawnej.
Brak świadomości jest wadą związaną z pozostawaniem w stanie psychicznym, który całkowicie uniemożliwia świadome lub swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli. Wyłączenie świadomości najczęściej spowodowane jest chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym, zaburzeniami psychicznymi po spożyciu alkoholu czy narkotyków.

- Zaburzenia te nie muszą mieć charakteru trwałego, wystarczy, że wystąpią w chwili dokonywania czynności prawnej. Nie jest jednak konieczne, aby osoba znajdująca się w takim stanie była ubezwłasnowolniona - podkreśla Jolanta Socha.
Brak swobody w wyrażaniu woli ma miejsce, gdy możliwość wolnego wyboru będzie całkowicie wyłączona.

Oświadczenie woli dotknięte jedną z tych wad, jest z mocy prawa nieważne. Oznacza to, iż czynność prawna nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych. Na nieważność tę może się powołać każdy, kto ma w tym interes prawny. Jednak warto wiedzieć, że obowiązek udowodnienia braku świadomości lub swobody spoczywa na osobie, która się na taką wadę powołuje.
- Nie wystarczy wskazać przyczyny powodujące brak świadomości czy swobody. Należy również wykazać, że wskutek tej przyczyny osoba nie miała świadomości swojego postępowania lub swobody w wyrażeniu swojej woli - mówi Jolanta Socha.

POZORNOŚĆ
Z wadą pozorności mamy do czynienia, gdy oświadczenie woli zostaje złożone drugiej stronie dla pozoru. Chodzi tu o taką sytuację, w której dwie strony dla pozoru dokonują między sobą czynności prawnej, umawiając się z góry, że nie wywoła ona skutków prawnych. Pozorność może dotyczyć zarówno czynności prawnej jednostronnej (o ile oświadczenie woli jest skierowane do innej osoby za jej zgodą) jak i umów. Pozorność obejmować może całą czynność prawną lub jeden z jej elementów.

- Oświadczenie woli dotknięte wadą pozorności jest zawsze z mocy samego prawa nieważne i to już od chwili jego złożenia. Dlatego w przypadku, gdy zostanie wytoczone powództwo, sąd potwierdzi w wyroku nieważność czynności prawnej - dodaje prawniczka.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której na podstawie czynności pozornej, osoba trzecia działająca w dobrej wierze (nie wiedząc o pozorności), nabyła prawo lub została zwolniona z obowiązku. W takim przypadku pozorność nie ma wpływu na skuteczność czynności. Na wadę pozorności może powołać się każdy, także osoba, która złożyła pozorne oświadczenie woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wady oświadczenia woli (1) - wyjaśnia prawnik - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie