Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o większe limity przyjęć na uniwersytet

/mod/
Władze uczelni odwołują się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Radomski uniwersytet walczy o zwiększenie liczby żaków, których chciałby przyjąć na najbliższy rok akademicki. Ministerstwo zgodziło się na powiększenie rzeszy studentów o 4 procent w stosunku do liczby przyjętych w ubiegłym roku. Rektor podkreśla, że to za mało i zabiega o docelową liczbę 2530 osób na studiach stacjonarnych.

Obecnie uczelnie, które chcą zwiększyć limit studentów o więcej niż 2 procent, muszą wnioskować o zgodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Taki wymóg, od 1 października 2011 roku wprowadziła nowelizacja ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Póki co ministerstwo zgodziło się na 4 procent, ale rektor radomskiej uczelni, Zbigniew Łukasik, zaznacza, że to za mało przy nowych kierunkach, które oferuje uniwersytet.

- Proponowany, tak niski, poziom rekrutacji wpłynie negatywnie na funkcjonowanie uczelni, dlatego odwołujemy się, aby docelowo dostać zgodę na przyjęcie 2530 osób na studia stacjonarne - dodaje szef radomskiego uniwersytetu.

W ubiegłym roku przyjęto łącznie 3309 osób, w tym na studia stacjonarne 2165 studentów.

CO NOWEGO?

Uczelnia obecnie oferuje studia na 28 kierunkach na ośmiu wydziałach. Wśród nowości są: budownictwo (studia inżynierskie pierwszego stopnia), inżynieria odnawialnych źródeł energii (studia inżynierskie pierwszego stopnia), praca socjalna (studia pierwszego stopnia licencjacie), kulturoznawstwo europejskie (studia pierwszego stopnia licencjacie), grafika (studia drugiego stopnia), informatyka (studia drugiego stopnia) i moduł towaroznawstwo i technologia żywności na kierunku towaroznawstwo.

PIENIĄDZE Z UNII

- Dla budownictwa oraz towaroznawstwa i technologii żywności pozyskaliśmy pieniądze unijne i będą one realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - wyjaśnia Zbigniew Łukasik. - Łącznie otrzymaliśmy 2,6 mln zł, z czego 270 tysięcy pochłonęło budownictwo, 300 tysięcy towaroznawstwo i technologia żywności. Pozostała kwota została przeznaczona na wszystkie inne środki, które były wymagane do uruchomienia kierunków.

DO KIEDY REKRUTACJA?

Ze wstępnych informacji wynika, że na razie największym powodzeniem, podczas tegorocznej rekrutacji, cieszą się: anglistyka, ekonomia, pedagogika, praca socjalna, kulturoznawstwo europejskie oraz ekonomia.

Przypomnijmy, że rekrutacja na uczelnię trwa do 30 czerwca, a dla kierunków artystycznych do 15 lipca. Ewentualna rekrutacja uzupełniająca zacznie się w sierpniu i potrwa do połowy września. Rekrutacja na studia niestacjonarne będzie trwała nieprzerwanie do 16 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie