Ważne drogi w Pionkach, gminach Wolanów i Kowala . Podpisano umowy z wykonawcami

Janusz Petz
Janusz Petz
Po podpisaniu umowy dotyczącej budowy dotyczącej trasy z Jaszowic przez Wacławów do Sławna w gminie Wolanów. Drugi z lewej starosta Waldemar Trelka, obok Ewa Markowska – Bzducha, wójt Wolanowa.
Po podpisaniu umowy dotyczącej budowy dotyczącej trasy z Jaszowic przez Wacławów do Sławna w gminie Wolanów. Drugi z lewej starosta Waldemar Trelka, obok Ewa Markowska – Bzducha, wójt Wolanowa. Starostwo Powiatowe w Radomiu
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisano umowy z wykonawcami przebudowy trzech odcinków dróg powiatowych w gminach Wolanów, Kowala i mieście Pionki. Jedna z nich to poniemiecki trakt z betonowych płyt, a druga – najbardziej zniszczony fragment drogi wojewódzkiej, przekazanej powiatowi przez marszałka mazowieckiego. Z kolei inwestycja Powiatu Radomskiego w mieście Pionki pozwoli lepiej wykorzystać atuty coraz bardziej atrakcyjnego Stawu Górnego.

- Koszt przebudowy odcinka drogi w gminie Wolanów według kosztorysu inwestorskiego to ponad 9,2 miliona, a wartość zadania po przetargu wyniosła ponad 3,8 miliona złotych. W przypadku odcinka drogi w gminie Kowala kosztorys opiewał na ponad 7,3 miliona, a w przetargu wykonawca zaoferował ponad 3,5 miliona złotych. Z kolei prace w mieście Pionki miały kosztować blisko 9,3 miliona złotych, a po przetargu wartość zadania spadła do 6,1 miliona złotych. Łącznie niejako „zaoszczędziliśmy” zatem w naszym budżecie ponad 12,3 miliona złotych – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski. - Są to realne oszczędności dla budżetu Powiatu Radomskiego, ponieważ wykonawcy już na początku roku mają pewność uzyskania zamówień na dalsze miesiące, a więc zaoferować niższe ceny, zapewniając taką samą jakość wykonania prac – dodaje starosta.

Przebudowa 80 lat po wojnie

W tegorocznych zadaniach drogowych znalazła się przebudowa odcinka drogi powiatowej Jaszowice - Wacławów - Sławno w gminie Wolanów o długości ponad 4,3 kilometra. Pozostałości starej, poniemieckiej drogi z płyt betonowych ma zastąpić szeroka, sześciometrowa jezdnia, wraz z chodnikiem. W ramach prac zostanie wykonana nowa konstrukcja jezdni z nawierzchnią bitumiczną o szerokości 6 metrów, a na odcinku 915 metrów powstanie dodatkowo chodnik. Zostaną tez przebudowane skrzyżowania z drogami gminnymi, istniejące zjazdy indywidualne i publiczne, wykonane odwodnienie drogi oraz oznakowanie poziome i pionowe. Wyłonionym w przetargu wykonawcą prac jest firma Budromost Starachowice, która ma zakończyć przebudowę do 30 października 2021 roku. Inwestycję wsparł samorząd gminy Wolanów, który przekazał na budowę ponad 678 tysięcy złotych, czyli 35 procent wkładu własnego Powiatu.

Lepsza droga w gminie Kowala

Kolejnym z zadań drogowych jest przebudowa odcinka drogi powiatowej Zakrzew - Wolanów - Augustów na terenie gminy Kowala o długości ponad 2,2 kilometra. Przebudowywana część to dawna droga wojewódzka w fatalnym stanie technicznym, przekazana powiatowi przez marszałka mazowieckiego.
Teraz zostanie przebudowana, a w ramach prac powstanie nowa konstrukcja jezdni z nawierzchnią bitumiczną o szerokości 6 metrów oraz nowym chodnikiem. Zostaną również przebudowane skrzyżowania i istniejące zjazdy, powstanie odwodnienie drogi oraz oznakowanie poziome i pionowe.

Inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje odcinek długości o długości ponad 1,5 kilometra. Zadanie zostało zgłoszone w 2020 roku do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, a wniosek został rekomendowany do dofinansowania. Drugi etap obejmuje odcinek długości ponad 654 metrów i został zgłoszony do Urzędu Marszałkowskiego w ramach dotacji na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Oba etapy mają zakończyć się do 30 września 2021 roku, a ich wykonawcą jest firma Budromost Starachowice.

Przy Stawie Górnym w Pionkach

Trzecim zadaniem jest przebudowa ulic Spacerowej i Polnej wraz z budową mostu na rzece Zagożdżonce w ciągu drogi powiatowej Pionki - Podgóra w mieście Pionki. Zostanie tam przebudowany odcinek o długości ponad 1,6 kilometra, którego stan techniczny, pomimo remontów cząstkowych, ulegał wciąż pogorszeniu. W ramach prac zostanie wykonana nowa konstrukcji jezdni o nawierzchni bitumicznej szerokości 6 metrów, a obok niej na odcinku 745 metrów powstanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości od 2,5 do 3 metrów, a także chodnik na odcinku o długości 1060 metrów. Zostaną przebudowane skrzyżowania z drogami gminnymi oraz istniejącymi zjazdami, powstanie odwodnienie drogi oraz jej oznakowanie poziome i pionowe.

Kluczowym elementem inwestycji będzie również budowa nowego mostu na rzece Zagożdżonce. Planowany termin zakończenia prac to 30 listopada 2021 roku. Ich wykonawcą, wyłonionym w przetargu jest miejscowa firma ZTB Krzysztofa Wacha. Miasto Pionki zadeklarowało przekazanie na ten cel ponad 650 tysięcy złotych.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie