Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Powroty” Marka Macieja Citaka odbył się w filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Przybyłych na wernisaż powitał Krzysztof Majerczyk, kierownik Filii numer 6 i przedstawił postać Marka Citaka (z lewej).
Przybyłych na wernisaż powitał Krzysztof Majerczyk, kierownik Filii numer 6 i przedstawił postać Marka Citaka (z lewej). Filia nr 6 facebook
Filia numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13 zaprosiła w czwartek, 8 grudnia, na wernisaż wystawy „Powroty” Marka Macieja Citaka.

Otwarcie wystawy „Powroty” Marka Macieja Citaka w filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu

Marek Citak to znana postać w środowisku nauczycielskim, muzealnym i artystycznym. Był nauczycielem plastyki i techniki, dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej numer 13 w Radomiu, a także kierownikiem działu plastycznego muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Cały ten czas zawodowy uzupełniał pracą twórczą zajmując się snycerstwem, malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Efekty swych prac pokazywał na wielu wystawach.

Tym razem w galerii "Szóstki" wraca do snycerstwa i pokazuje kapliczki. To kapliczki z różnych regionów Polski: zakopiańskiego, krynickiego, orawskiego, łemkowskiego a nawet radomskiego. Każda z nich jest pokazana w otoczeniu obrazów i rysunków związanych z miejscami pochodzenia kapliczek.

- Ta wystawa to powrót. Wracam do snycerstwa i do miejsc bliskich sercu. Snycerstwo to dziedzina sztuki zdobniczej – sztuka rzeźbienia w drewnie. Formy snycerskie stanowią podstawę mojej twórczości związanej z domem rodzinnym w Krynicy Zdroju. Mój ojciec, Józef Citak, był tam znanym rzeźbiarzem ludowym. Ja też zacząłem od rzeźbienia. A moim znakiem rozpoznawczym stała się kapliczka - mówił podczas wernisażu Marek Citak.

Wracając do miejsc, które są mu bliskie maluje też pejzaże Sądecczyzny, Orawy czy Podhala. Wszystkie kapliczki umieszczone są w malarskim pejzażu, tematycznie z nimi związanym.

Większość prac powstała po roku 2011, choć nie brak prac starszych, nigdzie dotąd nie prezentowanych.

Misterne, rzeźbione kapliczki, otoczone obrazami wprawiają nas w nastrój zadumy.

Wystawę można oglądać do końca grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto