Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas" odbył się w Kamienicy Deskurów w Radomiu - zobacz zdjęcia

Barbara Koś
O wystawie mówili Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy i Marcin Banaś, pracownik Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
O wystawie mówili Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy i Marcin Banaś, pracownik Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Resursa Facebook
Resursa Obywatelska w Radomiu zaprosiła w piątek, 22 października, do Kamienicy Deskurów w Rynku na wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas".

W Kamienicy Deskurów w Radomiu odbył się wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas"

- To druga już wystawa w odremontowanej kamienicy, co tylko może cieszyć, że obiekt żyje - mówił wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

Teraz za ekspozycję odpowiedzialna jest Resursa Obywatelska, która ma dalsze plany, co do działania w przyznanej sobie części kamienicy. Mówiła o tym witając widzów Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy.

O wystawie mówił Marcin Banaś, pracownik Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, bo właśnie z tej placówki wypożyczona została ekspozycja.

Składa się ona z dwóch części: "Świat zmysłów" oraz "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych".

Pierwsza wystawa ma trzy obszary tematyczne. W tej części, którą nazwano „Receptory", zwiedzający mogą zobaczyć, jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Proste eksperymenty pozwalają zwiedzającym na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują ich własnych zmysły, między innymi, widzenie peryferyjne, powidok lub granice słuchu.

Druga część, „Mono czy stereo", to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze.

W trzeciej części, „Iluzje", na zwiedzających czekają triki optyczne. Mogą sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe.

Do dyspozycji zwiedzających przygotowano 60 stanowisk doświadczalnych.

Wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych" prezentuje historię i rozwój przyrządów obserwacyjnych.

Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także fotografie, grafiki i druki, ilustrują zmiany konstrukcyjne oraz metody obserwacji astronomicznych na przestrzeni ostatnich 400 lat – od zbudowanej w 1609 roku lunety Galileusza, po niedawno wyniesione w przestrzeń międzyplanetarną teleskopy kosmiczne, na przykład teleskop Hubble’a.

Wystawę uzupełniają stanowiska obserwacyjne oraz kilka obiektów interaktywnych.

Ekspozycję, która czynna będzie do 28 lutego 2022 roku można oglądać w Kamienic Deskurów codziennie oprócz sobót, w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie