Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Andrzej Massel odpowie na pytania dotyczące kolejowej "ósemki"

/jp/
Wiceminister Andrzej Massel.
Wiceminister Andrzej Massel.
We wtorek, 2 października przyjeżdża do Radomia wiceminister transportu Andrzej Massel, który ma zrelacjonować przygotowania do rozpoczęcia najważniejszej inwestycji transportowej w naszym regionie - modernizacji trasy kolejowej Radom - Warszawa.

Już wiadomo, że zawalił się harmonogram inwestycji i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle trasa będzie zmodernizowana.

- Podczas konferencji na temat budowy trasy numer 8, która odbyła się w czerwcu, umówiliśmy się, że za kilka miesięcy znów się spotkamy, aby dowiedzieć się co w tym czasie zrobiono w sprawie "ósemki". Stąd oprócz wiceministra Massela spodziewamy się obecności przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe - mówi poseł Platformy Obywatelskiej z Radomia Radosław Witkowski.

SESJA PRZEŁOŻONA

W związku z konferencją zorganizowaną przez Platformę klub radomskich radnych Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na odłożenie na później nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej, która miała być właśnie poświęcona inwestycji.

Dziś jest niemal pewne, że nie uda się zrealizować inwestycji w planowanym wcześniej terminie, czyli do roku 2015 roku. Ministerstwo Transportu oraz PKP Polskie Linie Kolejowe winę za opóźnienia zrzuciły na "nieuregulowane sprawy właścicielskie działek wyznaczonych do wykupu", ale też na opieszałość instytucji zarządzających drogami.

Stąd nie udało się w wyznaczonych terminach zakończyć prac związanych z przygotowaniem inwestycji. Obecnie inwestor zapowiada, że w pierwszej kolejności zmodernizowane będą odcinki trasy z Warszawy do Warki oraz kilka kilometrów w samym Radomiu. Najważniejszy odcinek, wymagający budowy drugiego toru, czyli z Warki do Radomia będzie mógł być zrealizowany za pieniądze, które Polska ma uzyskać z Unii Europejskiej w planie finansowym na lata 2013 - 2020.

OBURZENI

Radomscy politycy z wszystkich opcji politycznych są oburzeni takim obrotem sprawy. Chodzi o to, że pieniądze na realizację inwestycji już są. Zapisano je w programie Infrastruktura i Środowisko. Warunek jest jednak taki, że trzeba je wydać do końca 2015 roku. W kolejnej perspektywie finansowej Unia Europejska może nie być już tak hojna dla Polski, a poza tym mogą się zmienić priorytety wydawania unijnych dotacji.

W ten sposób budowa szybkiej kolei na trasie Radom Warszawa może być odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie