[WIDEO] Park Stary Ogród w Radomiu: 300 drzew idzie pod topór! (zdjęcia)

Dorota Maj, architekt krajobrazu

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Z części parku po zachodniej stronie Mlecznej znikło większość drzew, wycięto też niemal wszystkie rosnące wzdłuż koryta rzeki. Co o tym sądzą specjaliści? Publikujemy list Doroty Maj, architekt krajobrazu z Radomia.

[galeria_glowna]

Ratujmy starodrzew! - list

Sposób traktowania drzew w naszym mieście nadal wzbudza coraz więcej kontrowersji, wywołując zwłaszcza w najbardziej drastycznych przypadkach wręcz przerażenie.

Zamiast ewentualnych cięć pielęgnacyjnych stosuje się masowe, niemalże brutalne wycinki - w tym często okazałego starodrzewu. Co do samej kwestii cięć przeprowadza się je najczęściej w sposób nieprofesjonalny, pozbawiając drzewa w znacznym stopniu bocznych rozgałęzień i niwecząc tym samym piękno ich naturalnego pokroju. W następstwie nie dopuszcza się do wytworzenia się wielu pomnikowych okazów lub się je wręcz likwiduje, a należałoby tu zaznaczyć, ze nie Radom nie jest w nie zbyt obfity.

Dla konfrontacji w parkach łódzkich, zwłaszcza o charakterze zabytkowym wręcz rzucają się w oczy drzewa objęte ochroną pomnikową. Są to okazy o zachowanym naturalnym pokroju, zazwyczaj silnie rozgałęzione, często z konarami odchodzącymi niemalże pod kątem prostym -zabezpieczonymi niekiedy drewnianymi podpórkami.

Pomnikowe drzewa podszyte gdzieniegdzie barwnymi kobiercami roślin cebulowych (krokusy, cebulice, przebiśniegi, zimowity i in.) oddziaływają jak "magnes", przyciągając coraz większe rzesze spacerowiczów komplementujących ich piękno. Przechodząc przez wyżej opisane miejsca można natknąć się na fragmenty parku, gdzie na fragmentach skorygowano dotychczasowy przebieg alejek celem dostosowania ich do tych nadzwyczaj eksponowanych okazów.

W Radomiu szczególnej pieczy i uwagi wymagają parki zabytkowe: Park "Stary Ogród", Park im. Tadeusza Kościuszki, Park "Leśniczówka" - gdzie niestety dopuszczono się już zbezczeszczenia wielu cennych, pomnikowych wręcz okazów starodrzewu.

Wśród okazałego drzewostanu harmonijnie zespolonego z istniejącymi warunkami siedliskowymi jeszcze do niedawna dominowały tu klony, wiązy, wierzby, topole-w tym białodrzew, kasztanowce, dęby, lipy, graby, pojedyncze modrzewie i sosny. W ostatnim czasie drzewa te w znaczącym stopniu ulegają sukcesywnemu usuwaniu, zwłaszcza w części związanej bezpośrednio z korytem rzeki Mlecznej i jej dopływu - Strumienia Północnego.

Chciałabym przy tej okazji uwrażliwić na kwestię topól - nadzwyczaj niedocenianych a wręcz tępionych w naszym mieście. Nierzadko reprezentują one przepiękne okazy (od form strzelistych poprzez rozłożyste do egzemplarzy z przewisającymi gałęziami), stanowiąc szczególnie cenny element drzewostanu w zestawieniach naturalistycznych o charakterze krajobrazowym - zwłaszcza w obrębie siedlisk łęgowych, wilgotnych, mokrych.

W Radomiu przeprowadza się masowe ich wycinki, co uwidacznia się w szczególności w pasmach zadrzewień łęgowych ciągnących się wzdłuż rzeki Mlecznej i jej dopływów - w ostatnim czasie nadzwyczaj wręcz drastycznie w obrębie parków zabytkowych "Leśniczówka" i "Stary Ogród" gdzie dopuszczono się masowego usunięcia szczególnie rozłożystych okazów tych drzew (w tym o niezwykle oryginalnym, niespotykanym wręcz pokroju pretendujących do objęcia ochroną pomnikową) wzdłuż Strumienia Północnego, aktualnie następuje to wzdłuż rzeki Mlecznej. Uogólniając, należy mieć na uwadze, że topola to również niezmiernie istotny element terenów zieleni w przypadku założeń o charakterze krajobrazowym, w tym w parkach.

W ostatnim czasie zarówno w parkach, jak i w obrębie pozostałych form terenów zieleni dochodzi do masowych wycinek drzew pod pretekstem występowania objawów chorobotwórczych, zagrożenia w ruchu komunikacyjnym czy zbyt nadmiernego zaciemniania budynków. Czynniki te są z reguły zbyt wyolbrzymiane, a bywa że i wręcz nieadekwatne do rzeczywistego stanu.

W zdecydowanej większości wyżej opisanych przypadków należałoby ograniczać się do ewentualnego przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych (skracanie koron, usuwanie uschniętych czy zagrażających bezpieczeństwu konarów) i leczniczych, a nie doprowadzać do całkowitego usuwania zwłaszcza cennych okazów.

Podsumowując, zgodnie z opinią coraz znaczniejszej części mieszkańców pozwolę sobie podkreślić kwestię wątpliwości co do zasadności decyzji zezwalających na nadmierne, niekiedy wręcz drastyczne wycinki cennego drzewostanu. Wszakże to "zielone płuca miasta" - tak ważne dla naszego istnienia.

Dorota Maj
architekt krajobrazu

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abc

następny etap rewitalizacji to Las Kapturski,bo w mieście opału do kominków psełdowłodarzy będzie brakowało po przeprowadzonych wycinkach.

o
orto

Po raz kolejny już przypominam naszym pseudowłodarzom, znaczenie słowa rewitalizacja z łaciny jest to dosłownie - przywrócenie do życia. Tymczasem w naszym mieście słowo to oznacza uśmiercanie na rzecz nowego. Nawet gdy się dokona nowych zasadzeń, to drzewa będą  za 20 - 30 lat. O ile w ogóle. Zniszczono już wiele pięknych starodrzewów w różnych punktach miasta, zburzono wiele kamienic, by stawiać nowe budynki i sprzedawać tam lokale za dużą kasę. To nie jest rewitalizacja, to degradacja. 

 

R
Rad_ny

Idioci w Radomiu wycinają masowo zdrowe ,dorodne drzewa a zwykły człowiek za taką wycinkę na dziko nie wyszedł by do końca życia z pierdla a zaległą grzywnę spłacały by jeszcze jego następne cztery pokolenia...Nawiasem mówiąc, ciekawe kto bierze kasę za sprzedane drzewo?  Może łatają w ten sposób dziury budżetowe.

M
Milka

stanie tam mini biedronka nad rzeczką :) 

A
Ace

mieszkam przy parku kiedys było tak ładnie a teraz sie na to patrzeć nie da jedna wielka pustka kto za to odpowiada !! zobaczymy co zrobią z tym wolnym placem ale niech spróbuja coś tam postawić skurw.... jedne

G
Gość

Drodzy radomianie drzewa musza byc wyciete bo....bo....gdzie bedzie stal nastepny  nowy Market      trzeba szukac placu za darmo .Wiecie  co w tym radomiu to tak nackane tych marketow jak mrowek w mrowisku a ciekawe jak oni placa podatki.Kupe smiechu tylko patrzcie dalej co tu wyrosnie.

G
Gośka

Aż się serce kraje patrząc na te drzewa,kto na to pozwolił

m
mieszkaniec

Kosztowniak i jego ekipa niszczą wszystko co było przed nimi. Po nich tylko pustynia. Tak to jest gdy PiS dochodzi do władzy.

P
Polak

Bardzo dobrze zrobili że wycieli stare topole. Pani architekt już niech nie wymyśla że niby one są takie cenne. Jeśli choć trochę się uczyła na tych swoich studiach to powinna wiedzieć że Topoli pyłek jest zdradliwy dla alergików A po drugie starsze drzewa topoli są bardzo kruche. Wystarczy jakiś większy wiatr lub mokry ciężki śnieg i gałęzie się lamią. A wtedy nie daj boże żeby taka gałąź spadła na jakiegoś przechodnia. wtedy by dopiero było listów do gazety że miasto nic nie robi ze starymi niebezpiecznymi drzewami i że spadają na ludzi. Taka wycinka na pewno jest gruntownie zaplanowana i na miejsce tych starych drzew zostaną nasadzone nowe szlachetne które przyozdobią miasto a nie będą siedziskiem gawronów które tylko znaczą chodniki swoimi odchodami. Zgodzę się z tym ze jednak trochę za dużo jest tych drzew wycinanych no ale nie róbmy z tego jakiejś zbrodni.

B
Był sobie ogród

Ku..a ile dostał w łapę Konserwator Zabytków czy kto tam odpowiedzialny za ten park,żeby tyle drzew wyciąć.Ale cóż nasz Kosztowny kosztowniak i Marszałkiewicz muszą siebie i najbliższych zaopatrzyć w opał.Więc trzeba zrobić chore drewa w Parku i je Usunąć.Prokuratura się tym powinna zająć.

T
Też

Czy nie ma kary na tą swołocz

j
julka

Warto śledzić losy tych wycietych drzew

B
Bodo

Przecież władcy naszego miasta muszą mieć czym palić w kominkach.

Dodaj ogłoszenie