Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko historyczne w skansenie w Radomiu (wideo, zdjęcia)

Antoni Sokołowski [email protected]
Widowisko przedstawiało walki 24 pułku piechoty, 4 szwadronu 11 pułku ułanów i 3 pułku piechoty legionów, w których w wojnie polsko-bolszewickiej walczyli żołnierze, pochodzący z Radomia i regionu.
Widowisko przedstawiało walki 24 pułku piechoty, 4 szwadronu 11 pułku ułanów i 3 pułku piechoty legionów, w których w wojnie polsko-bolszewickiej walczyli żołnierze, pochodzący z Radomia i regionu. Łukasz Wójcik
Setki radomian podziwiały w sobotę w Muzeum Wsi Radomskiej rekonstrukcję starcia dwóch armii, walczących w Bitwie Warszawskiej.
Widowisko historyczne w skansenie w Radomiu

Widowisko historyczne w skansenie w Radomiu

Upalna aura sprawiła, że organizatorzy najbardziej obawiali się nieumyślnego pożaru podczas odpalania petard, dlatego strzechy zabytkowych chałup zostały obficie polane wodą.

- Na pewno warto pokazywać takie historyczne wydarzenia, możemy być dumni z naszej historii - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.

Potem już starły się grupy rekonstrukcyjne pod kierunkiem radomskiego historyka Przemysława Bednarczyka. Najbardziej widowiskowo wyglądały sceny batalistyczne: nie tylko można było podziwiać szarże kawalerzystów czy atak piechoty, ale towarzyszyły temu wybuchy petard, strzały karabinowe i pełne ekspresji ataki na bagnety.

Widowisko zostało podzielone na kilka części, by można było zobaczyć, jak formacje ścierały się na polu bitwy. Łącznie w pokazie wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów, a całość nagrała Telewizja Polska na potrzeby kanału Historia.

Tegoroczne epizody z wojny polsko-bolszewickiej zostały oparte na wydarzeniach, w których czynnie uczestniczyli mieszkańcy podradomskich wsi i miasteczek. Był to scenariusz oparty na książce "Twierdzą nam będzie każdy próg. Społeczeństwo ziemi radomskiej w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920". Książkę można było kupić podczas imprezy w skansenie, a napisali ją wspólnie historycy Przemysław Bednarczyk i Sebastian Piątkowski.

Oprócz oglądania bitwy i zwycięstwa nad bolszewikami, w zagrodzie z Alojzowa została otwarta wystawa plakatów i odezw sprzed prawie 100 lat. Potem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie