Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowiskowa defilada w centrum Radomia (zdjęcia)

Marcin WALASIK [email protected]
Ulani wyruszyli sprzed katedry i śpiewając pieśni podążali w stronę Rynku.
Ulani wyruszyli sprzed katedry i śpiewając pieśni podążali w stronę Rynku. Marcin Walasik
W niedzielę IV Szwadron Radomski 11. Pułku Ułanów Legionowych imienia Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego otrzymał patent londyński, czyli certyfikat potwierdzający wyłączne prawo do używania barw i wyróżników pułkowych.
Tomasz Dudek, prezes stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, wręczył porucznikowi Pawłowi Łuk-Murawskiemu, dowódcy Radomskiego Pododdziału Konnego patent,
Tomasz Dudek, prezes stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, wręczył porucznikowi Pawłowi Łuk-Murawskiemu, dowódcy Radomskiego Pododdziału Konnego patent, czyli certyfikat potwierdzający wyłączne prawo do używania barw i wyróżników pułkowych przez IV Szwadron Radomski. Marcin Walasik

Tomasz Dudek, prezes stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, wręczył porucznikowi Pawłowi Łuk-Murawskiemu, dowódcy Radomskiego Pododdziału Konnego patent, czyli certyfikat potwierdzający wyłączne prawo do używania barw i wyróżników pułkowych przez IV Szwadron Radomski.
(fot. Marcin Walasik)

Ułani zjawili się kilka minut po godzinie 15 przed radomską katedrą, gdzie już czekała na nich spora grupa widzów, podziwiających piękne konie i żołnierzy w pełnym rynsztunku.

Przed jeźdźcami na koniach jechał oddział rowerzystów na przedwojennych jednośladach produkowanych w Fabryce Broni. Równo o godzinie 15.30 rekonstruktorzy wyruszyli sprzed katedry i defiladowali główną parkową aleją i ulicami Żeromskiego oraz Rwańską na Rynek.

Kolumna kawalerzystów przyciągała uwagę przede wszystkim najmłodszych radomian odpoczywających na deptaku z rodzicami. Ułani przez całą drogę śpiewali wojskowe pieśni, w tym znaną chyba każdemu "Przybyli ułani pod okienko".

Na Rynku odbyła się część oficjalna, czyli przekazanie barw 11. Pułku Ułanów Legionowych. - To przypieczętowanie praw do kultywowania tej niezwykle zacnej tradycji kawaleryjskiej przez nasz Radomski Szwadron - wyjaśniał wszystkim zebranym na placu przed pomnikiem Czynu Legionowego Przemysław Bednarczyk, znany radomski historyk.

Tomasz Dudek, prezes stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, wręczył porucznikowi Pawłowi Łuk-Murawskiemu, dowódcy Radomskiego Pododdziału Konnego patent, czyli certyfikat potwierdzający wyłączne prawo do używania barw i wyróżników pułkowych przez IV Szwadron Radomski.

W uroczystościach wziął udział oddział rowerzystów na przedwojennych jednośladach produkowanych w Fabryce Broni.
W uroczystościach wziął udział oddział rowerzystów na przedwojennych jednośladach produkowanych w Fabryce Broni. Marcin Walasik

W uroczystościach wziął udział oddział rowerzystów na przedwojennych jednośladach produkowanych w Fabryce Broni.
(fot. Marcin Walasik)

Już po najważniejszej części uroczystości radomski szwadron wraz z przyjaciółmi z innych formacji udał się do obozu rozbitego na Koniówce, gdzie dziś od godziny 14 będziemy mogli zobaczyć rekonstruktorów w inscenizacji bitwy warszawskiej.

Na tę uroczystość zjechali przyjaciele radomskim ułanów i rowerzystów z całej Polski: 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich z Grodziska mazowieckiego, 22. Pułk Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko, 5. Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 9. Pułk Ułanów Małopolskich z Zamościa, 4. Pułk Strzelców Konnych z Płocka, szwadron Jędrzejowski 11. Pułku Ułanów Legionowych z Częstochowy, Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej z Kielc oraz przedstawiciele stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie