Więcej praktyk dla radomskich studentów

  Więcej praktyk dla radomskich studentów

  /mod/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Więcej praktyk dla radomskich studentów
  Nowe przepisy mają zwiększyć szansę żaków na znalezienie pracy.
  Więcej praktyk dla radomskich studentów
  Do trzech miesięcy ma zwiększyć się czas praktyk studenckich. W wielu szkołach wyższych studenci przeznaczali na nie dotychczas jeden z wakacyjnych miesięcy. Zmiany mają przyczynić się do lepszej współpracy uczelni z potencjalnymi pracodawcami, a w konsekwencji do szybkiego i zadowalającego absolwenta zatrudnienia.

  Nowe przepisy reguluje nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Wprowadza ona między innymi obowiązkowe trzymiesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym oraz monitoring zawodowych losów absolwentów w oparciu o dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego wyniki ułatwią maturzystom wybór przyszłych studiów i porównywanie oferty uczelni.

  Zmiany, według Leny Kolarskiej - Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, będą wymagać od uczelni między innymi współpracy z otoczeniem gospodarczym, pracodawcami, samorządami, organizacjami pozarządowymi.

  TRZY MIESIĄCE ZAMIAST JEDNEGO

  W większości szkół wyższych w kraju studenci na praktyki przeznaczali jeden z wakacyjnych miesięcy, po którym roku, to z zależało od kierunku, na jakim studiowali.
  Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu, już w tamtym roku wspomniał o planach uczelni, dotyczących praktyk. Studenci na ostatnim roku nauki mieliby mieć je przez cały semestr, wtedy, kiedy większość czasu i tak spędzają na pisaniu pracy magisterskiej.

  CZEKAJĄ NA WEJŚCIE NOWYCH PRZEPISÓW

  Jak mówi Aneta Mirosz, rzecznik rektora radomskiego uniwersytetu, semestralne praktyki nie są jednak możliwe na wszystkich kierunkach. Do podobnych planów przymierza się choćby Wydział Ekonomiczny, którego studenci zazwyczaj praktykują w bankach czy urzędach skarbowych.

  - Trudniej na pewno mieliby studenci z Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa, którzy na praktyki rozjeżdżają się do fabryk i zakładów na terenie całego kraju - dodaje nasza rozmówczyni.

  Jak podkreśla jednak Aneta Mirosz ostateczne decyzje o czasie praktyk i ich zasadach, zostaną podjęte po wejściu w życie nowych przepisów.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ