Badania kropli żywej krwi

Konferencję podsumowała dr Maria Pierzchalska, rektor Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.
(fot. archiwum uczelni)
Badania kropli żywej krwi
Obchody Tygodnia Wegetarianizmu w Radomiu zakończy wykład na temat badań kropli żywej krwi, 19 maja (niedziela) o godzinie 14.30 w siedzibie uczelni. Spotkanie będzie kolejnym wykładem otwartym z cyklu prozdrowotnych spotkań Akademii Zdrowia, który ruszył jesienią na wydziale Nauk o Zdrowiu.
- Celem konferencji jest obalanie mitów na temat wegetarianizmu, promocja zdrowego stylu życia, edukacja ekologiczna i zdrowotna, popularyzacja wegetarianizmu, zachowań proekologicznych i troski o zwierzęta - zaznaczyła dr Beata Trzpil-Zwierzyk, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu.
Już od progu na gości czekały liczne atrakcje. Pierwszą z nich była wystawa fotograficzna "Piękno w naturze". Tworzyły ją prace młodych miłośniczek fotografii, piękna i natury: Kingi Wolak, Angielki Bernat, Uli Nosek, Anety Sieradz i Klaudii Wikło.
Następnie goście wysłuchali prelekcji tematycznych poświęconych historii wegetarianizmu, recyklingowi, modzie w stylu eko i inspiracjom ekologicznym w ruchu hippisowskim. Wystąpienia przeplatały filmy i piosenki o tematyce proekologicznej i prowegetariańskiej.
Na widzów czekały także pokazy mody. Magdalena Zielińska pokazała uczestnikom spotkania jak odświeżyć swoją garderobę i dzięki prostym przeróbkom dać ubraniom drugie życie. Żaneta Głowacka, studentka Uniwersytetu Techniczno Humanistycznego w Radomiu zaprezentowała zaś kolekcje odzieży inspirowanej moda hippisowską.
Konferencję podsumowała dr Maria Pierzchalska, rektor uczelni.
- Promocja wegetarianizmu i ekologii, to jednocześnie promocja zdrowia i inwestycja w zdrowszą przyszłość całego społeczeństwa. Taki jest też cel działalności Wydziału Nauk o Zdrowiu i kształcenia specjalistów na kierunku zdrowie publiczne - podkreśliła pani rektor.
Konferencję zakończyły wegetariański poczęstunek i loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na rzecz radomskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.
- Wegetarianizm jest wyrazem troski nie tylko o własne zdrowie i los zwierząt hodowlanych, to dbałość o dobro całego świata: wszystkich zwierząt, ludzi i środowiska naturalnego - powiedziała Edyta Sieradz-Gnatowska, wegetarianka i inicjatorka cyklu konferencji.
W dniach 12-19 maja, czyli w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu, Studenckie Koło Naukowe na Wydziale Nauk o Zdrowiu Sanitatis oraz organizacja studencka Wolontariat prowadzą także zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt. Zebrane produkty zostaną przekazane dla podopiecznych radomskiego schroniska.