Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka budowa linii elektroenergetycznąej ruszyła w gminach Kozienice i Magnuszew. Znamy szczegóły jej przebiegu

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Powstają pierwsze fundamenty słupów linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Miłosna.
Powstają pierwsze fundamenty słupów linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Miłosna. Biuro prasowe inwestycji ENPROM Sp. z o.o.
Na terenie gmin Kozienice i Magnuszew, rozpoczęła się budowa linii 400 kV Kozienice - Miłosna. Łącznie, na tym terenie powstanie 57 słupów i docelowo ponad 23 kilometry linii. Przez powiat kozienicki przebiega niemal jedna trzecia całej 72-kilometrowej trasy.

W gminach Kozienice i Magnuszew budują ważną linię elektroenergetyczną

Budowana linia to strategiczna inwestycja energetyczna. Wpłynie na poprawę zasilania nie tylko Mazowsza i aglomeracji warszawskiej, ale też całej centralnej i północno-wschodniej części kraju. Inwestorem, zlecającym realizację zadania są Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. Za budowę odpowiada polska firma ENPROM Sp. z o.o. Realizacja inwestycji zakończy się w grudniu 2023 roku.

Nowa linia po starej trasie

Trasę nowej linii 400 kV wytyczono niemal w całości w miejscu istniejącej od 70 lat jednotorowej linii 400 kV Kozienice-Miłosna. Udało się więc w znacznym zakresie wykorzystać istniejący od przeszło pół wieku korytarz infrastrukturalny, do którego przyzwyczajeni są okoliczni mieszkańcy.

Korekty przebiegu wprowadzono jedynie w trzech gminach, w tym w Magnuszewie. W przypadku tej gminy, zmianę trasy wymusiły czynniki techniczne - przede wszystkim długie przęsło przekraczające Wisłę. Dodatkowo, dzięki korekcie, linię odsunięto od istniejącej zabudowy, która obecnie znajduje się miejscami w pasie istniejącej linii. Po wybudowaniu nowej linii, ta istniejąca obecnie zostanie zdemontowana.

Prace już ruszyły. Jak przebiegają?

Budowa linii rozpoczęła się w październiku. Prace podzielono na etapy. W pierwszej kolejności budowane są fundamenty pod słupy. Ten etap realizowany jest już nie tylko w powiecie kozienickim. Od listopada budowa trwa także w gminie Wiązowna i systematyczne obejmować będzie kolejne gminy. Prace fundamentowe na linii zakończą się w dużej mierze w grudniu 2022 roku.

Drugi etap, zaplanowany od października 2022 roku, przewiduje wznoszenie konstrukcji słupów oraz naciąganie przewodów.

Łącznie, na całej 72-kilometrowej trasie linii, do wybudowania jest blisko 200 konstrukcji, z czego 57 powstanie na terenie gmin Kozienice i Magnuszew. Na tym odcinku linia będzie miała ponad 23 kilometry długości, co stanowi niemal jedną trzecią całej trasy.

- Prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Dotychczas, na terenie gmin Kozienice i  Magnuszew wybudowano 17 fundamentów pod słupy. Realizacja kolejnych jest w toku. Prace w tym zakresie przebiegają sprawnie. Co prawda przez kilkanaście dni mierzyliśmy się z naporem wody i podwyższonym poziomem wód gruntowych, bo był on wyższy niż przewidywany w badaniach geologicznych, ale sytuacja jest już opanowana

– informuje Marcin Kosowski, kierownik projektu z ramienia wykonawcy.

Były konsultacje z mieszkańcami

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. od 2017 roku prowadziły uzgodnienia z właścicielami terenów, przez które przebiegać będzie nowa linia. W wyniku tych rozmów, około 85 procent właścicieli działek znajdujących się w pasie technologicznym linii, zdecydowała się na ustanowienie służebności przesyłu na swoich nieruchomościach i otrzymała z tego tytułu wynagrodzenie.

Osoby, które nie zdecydowały się na porozumienie z inwestorem, wynagrodzenie otrzymają po zakończeniu inwestycji. Będzie ono realizowane w ramach odszkodowań prowadzonych przez Wojewodę Mazowieckiego.

Jesienią, przed rozpoczęciem budowy, wykonawca w porozumieniu z inwestorem, przeprowadził akcję informacyjną. Odbyły się spotkania z przedstawicielami samorządów gminnych oraz indywidualne rozmowy z właścicielami terenów, na których inwestycja jest realizowana. W urzędach gminnych udostępniono broszury o inwestycji, a w sołectwach plakaty informujące o terminie rozpoczęcia prac.

- Mamy świadomość, że realizacja tego typu inwestycji budzi zaciekawienie. Dlatego też podczas spotkań informowaliśmy szczegółowo o przebiegu prac. Z właścicielami działek podpisywano protokoły wejścia na nieruchomość, w których opisywany jest stan działki przed rozpoczęciem prac. Dokumenty te posłużą w przyszłości do określenia ewentualnego dodatkowego odszkodowania za szkody, które mogą powstać w trakcie budowy

- wyjaśnia Katarzyna Strzeżek, rzeczniczka projektu z ramienia wykonawcy.

Nowa linia przebiegać będzie przez tereny 10 gmin z województwa mazowieckiego:

  • Kozienice,
  • Magnuszew,
  • Wilga,
  • Sobienie-Jeziory,
  • Karczew,
  • Celestynów,
  • Sulejówek,
  • Halinów,
  • Wiązowna,
  • Otwock.

Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronie www.liniakozienice-milosna.pl.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie