Wielka Gala Wolontariatu w Radomiu. Kto zdobył nagrody?

  Wielka Gala Wolontariatu w Radomiu. Kto zdobył nagrody?

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Hubert Banasik, Wolontariusz Roku 2018, przyjmuje życzenia od księdza Andrzeja Tuszyńskiego i biskupa Henryka Tomasika.
  1/61
  przejdź do galerii

  Hubert Banasik, Wolontariusz Roku 2018, przyjmuje życzenia od księdza Andrzeja Tuszyńskiego i biskupa Henryka Tomasika. ©Tadeusz Klocek

  Hubert Banasik został Wolontariuszem Roku, a Klubem Roku - wolontariat z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 34. 5 grudnia w sali koncertowej Urzędu Miejskiego odbyła się coroczna gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu.


  Na uroczystość przyszli wszyscy ci, którzy na co dzień pomagają potrzebującym i dzielą się z nimi radością. Jest ich wielu - sala była pełna. Powitali wszystkich prezesi Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka: ksiądz Andrzej Tuszyński i Ewa Kamińska.

  Co było w tym roku


  Dokonania wolontariatu w roku 2018 przypomniała Agnieszka Brzeska-Pająk, koordynująca prace w centrum radomskiego wolontariatu, jakim jest Arka. Wolontariusze realizowali projekt „Przestrzeń działania”. Ta przestrzeń jest szeroka: od lokalnych akcji, przez różnego typu działania na szerszą skalę, aż po szkolenia w Zakopanem. Wolontariusze zorganizowali, między innymi, zbiórkę żywności, charytatywny bal, kurs pierwszej pomocy, piknik dla dzieci i rodzin, pomagali w organizacji Dni Godności i występach dzieci niepełnosprawnych.


  Który klub najlepszy?


  Kulminacyjnym punktem było rozstrzygnięcie konkursów na Wolontariusza Roku i Klub Roku.W konkursach sumowano całoroczną działalność 42 Szkolnych Klubów Młodzieżowego Wolontariatu skupionych w Centrum Młodzieżowego Wolontariatu Arki. Kluby i wolontariusze mieli przygotować filmiki opowiadające o swojej działalności. Na ich podstawie kapituła wybierała laureatów.

  Klubem Roku 2018 został Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu w Publicznej Szkole Podstawowej numer 34. Liczy około pięćdziesięciu osób. Wolontariusze opiekują się czworgiem niepełnosprawnych dzieci pracowników szkoły, biorą udział w różnego rodzaju zbiórkach i wydarzeniach charytatywnych. Aktywnie włączają się również w działalność „Arki”. - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują - przepisem na sukces jest zwarta grupa, życzliwość i wsparcie - mówiła Joanna Kaliszewska, opiekunka wolontariuszy.

  Brawo Hubert!


  Wolontariuszem Roku 2018 został 16-letni Hubert Banasik. Do tytułu kandydowała też Julia Wróbel. Hubert jest wolontariuszem Arki od... czwartej klasy szkoły podstawowej, wręczał na przykład, kwiaty laureatom konkursów. Wolontariuszem został dzięki siostrze Agnieszce, która pokazała mu tajniki tej pracy i zaszczepiła w nim pasję. Teraz Hubert uczy się w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich. Jest liderem wolontariatu, od 12 lat bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez Arkę, a także pomaga niewidomej pani Ewie.

  O miłości bliźniego


  Nagrodę Wolontariusza Roku wręczył biskup radomski, Henryk Tomasik. Nawiązując do słów Jana Pawła II podkreślił, że miarą człowieka jest miara jego serca a miłość bliźniego jest największym okazaniem tej wiary. To pięknie, że są wśród nas młodzi ludzie wrażliwi na drugiego człowieka. To znak nadziei - mówił biskup Tomasik. - Jesteśmy niezmiernie dumni, że w Radomiu wolontariat funkcjonuje tak pięknie w każdej grupie społecznej - dodał wiceprezydent,Jerzy Zawodnik, który wręczył nagrodę Klubu Roku 2018.

  Podczas Gali wystąpili wolontariusze z zagranicy: dwoje Hiszpanów i dwoje Turków, którzy zdobywają wiedzę w Arce. Zaprezentowali się również laureaci konkursu „Arka ma talent”, którym wcześniej uroczyście wręczono nagrody. Tańczyły: Sara Sosnowska i Maja Smułka. Barwnie zaprezentowały się też Wolanianki.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>