Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka wystawa "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego" w muzeum

Barbara Koś
O wystawie  "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego", mówili w piątek w muzeum- dyrektor Adam Zielezński, wicedyrektor, Halina Styczeń i  Paulina Szymalak- Bugajska, kurator ekspozycji.( z prawej).
O wystawie "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego", mówili w piątek w muzeum- dyrektor Adam Zielezński, wicedyrektor, Halina Styczeń i Paulina Szymalak- Bugajska, kurator ekspozycji.( z prawej). Barbara Koś
Sto obrazów Jacka Malczewskiego zobaczymy na wystawie "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego", na otwarcie której Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza w piątek 4 października, o godzinie 17.

- Nasza wystawa wiąże się z 90. rocznicą śmierci artysty, która przypada 8 października 2019 roku- mówił podczas piątkowej konferencji w muzeum jego dyrektor, Adam Zieleziński. - Na wystawie pokazane zostaną prace artysty zarówno z kolekcji muzealnych, jak i zbiorów prywatnych. Sądzimy, że ta ekspozycja stanie się dużym wydarzeniem - dodaje.

Kobiety najbliższe Malczewskiemu

Zostanie pokazanych na niej sto prac artysty. Jak mówiła Paulina Szymalak-Bugajska,komisarz ekspozycji, tematem przewodnim wystawy jest portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego.

- Wystawa pokaże portrety kobiet najbliższych Malczewskiemu - matki i sióstr, a także żony i córki Julii, a także kobiet bliskich artyście, jego muz- przede wszystkim Marii Balowej - tłumaczyła Paulina Szymalak- Bugajska. Jest także pojawiająca się na wielu jego późniejszych płótnach Maria Sozańska, żona malarza Michała Sozańskiego. Artysta portretował również wybitne aktorki, m.in. Helenę Marcello, Irenę Solską, czy Helenę Sulimę, a także malarki: Zofię Atteslander oraz przyjaciółkę rodziny i autorkę monografii artysty – Michalinę Janoszankę.

Malczewski, jak przypomina Paulina Szymalak- Bugajska, będąc wybitnym przedstawicielem symbolizmu w dziejach malarstwa polskiego, był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości. Efektem są portrety kobiet w kostiumach mitologicznych i symbolicznych. I te także będą obecne na wystawie. Będą też kobiety w strojach ludowych.

Obrazom prezentowanym na wystawie będą towarzyszyć fotografie kobiet sportretowanych przez artystę, udostępnione przez: kolekcjonerów prywatnych, co stworzy okazje do porównań.

Skąd tytuł wystawy?

-Jak pisze Michalina Janoszanka w swojej książce o Malczewskim "Wielki tercjarz" Malczewski "Moja duszo" to był ulubiony zwrot Malczewskiego w stosunku do kobiet. Ale w sztuce przełomu XIX i XX wieku duchowość była ważnym jej elementem- mówiła Paulina Szymalak-Bugajska.-

Wiele obrazów po raz pierwszy opuści swoje macierzyste muzea, tak jak Tryptyk: „Niewola, Wolność, Pokój” z Muzeum Okręgowego w Toruniu czy Tryptyk "Kobieta 1918" wypożyczony z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Ogółem pokazane zostaną obrazy Malczewskiego wypożyczone z trzynastu muzeów w Polsce plus oczywiście radomskie. Dochodzą do tego obrazy z Fundacji imienia Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz z kolekcji prywatnych.

Otwarcie wystawy - w piątek, 4 października, o godzinie 17. Już następnego dnia, w sobotę, 5 października, w godzinach 11.00 - 18.00 w salach muzealnych impreza" Spotkajmy się z Malczewskim".

11.00-12.00 Spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Dotknąć Malczewskiego, dziedzictwo kulturowe w zasięgu ręki”
Oprowadzanie po wystawie „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” z wykorzystaniem audiodeskrypcji dla uczestników wydarzenia kulturalnego „Spotkajmy się z Malczewskim”

12.00-13.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”

13.00-14.00 warsztaty – przygotowanie kolażu – portret Chimery (istoty mitologicznej w twórczości Jacka Malczewskiego)

14.00 Oprowadzanie po wystawie „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” osób niewidomych i niedowidzących z wykorzystaniem audiodeskrypcji i tyflografiki.

14.00-15.00 „Żywe obrazy"- warsztaty plastyczne realizowane przy udziale uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Brandta w Radomiu, konkurs dla uczestników na najładniejszy portret, sesja fotograficzna przy udziale fotografa Rita Katana „Migaweczka”

15.30-16.00 Odczytanie listów J. Malczewskiego do M. Balowej przez uczestników sekcji teatralnej MDK (opiekun p. M. Zarychta-Młynarczyk)

16.20 Rozstrzygnięcie konkursu „Żywe obrazy”

16.30-17.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Trzy razy przez lewe ramię”

17.00 warsztaty „Ptaki Szczęścia” - symbolem pomyślności i dobrobytu.

Ponadto- pokazy i warsztaty wytwarzania słodyczy przygotowane przez Manufakturę „Sama Słodycz”

11.00-17.00 VR (Wirtualna Rzeczywistość) pokazy z udziałem uczestników wydarzenia zaprezentuje firma EPIC.

14.00-17.00 Gry i zabawy XIX i XX w. – animatorzy FOTO-ANIM

Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie