Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki mural z majorem „Hubalem” i odnowiona sala gimnastyczna jest w radomskim Zespole Szkół Zawodowych

Sok
Symboliczne odsłonięcie muralu, od lewej - ppłk. Marian Zach, dyrektor szkoły Beata Jasek i wiceprezydent Konrad Frysztak.
Symboliczne odsłonięcie muralu, od lewej - ppłk. Marian Zach, dyrektor szkoły Beata Jasek i wiceprezydent Konrad Frysztak. Tadeusz Klocek
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” mogą już korzystać z wyremontowanej sali gimnastycznej. W ramach inwestycji powstał też ogromny mural z patronem szkoły.

Odsłonięty mural stanowi najbardziej widowiskową część inwestycji i to właśnie malowidło na całej ścianie szkoły przyciaga teraz wzrok przechodniów idących ulicą Grzecznarowskiego. Na muralu widoczna jest postać bohaterskiego majora Hubala i scena batalistyczna.

Oszczędzili na malowidło

Jednak mural, to drobna część całej inwestycji, jaka została przeprowadzona w Zespole Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Za zaoszczędzone pieniądze z remontu sali został wykonany mural.

W uroczystości, jaka miała miejsce w piątek 13 września, dyrektor szkoły Beata Jasek przypomniała postać patrona szkoły i jego działalność. Na odsłonięcie murala i otwarcie odnowionej sali został zaproszony podpułkownik Marian Zach, jeden z już nielicznych osób w Polsce, Honorowy Hubalczyk. Marian Zach spotkał Hubala, rozmawiał z majorem w ostatnich tygodniach jego działalności w lasach w okolicach Poświętnego.

- Wierzę, że pamięć o bohaterskim majorze Hubalu nie zagaśnie i będzie podtrzymywana. Wolność nigdy nie jest dana na zawsze i dziś także powinniśmy pilnować wolności - mówił Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia, podczas uroczystości.

Projekt potrzebny uczniom

Sam przeprowadzony remont w szkole, to jeden z projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zwyciężył on w głosowaniu na projekty zgłoszone w obszarze instytucjonalnym przeznaczonym właśnie miedzy innymi dla radomskich szkół. Koszt prac w Zespole Szkół Zawodowych wyniósł 380 tysięcy złotych.

W sali gimnastycznej i na jego zapleczu została wymieniona instalacja centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjna oraz wentylacja. Obiekt zyskał nową podłogę, okna i drzwi. Sala została wyposażona w nowe bramki i drabinki gimnastyczne.

Zespół Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” to szkoła ze 114-letnią tradycją, ale od lat czekał na remont sali sportowej. Budynek szkoły z salą gimnastyczną powstał w 1971 roku. Od tamtej pory, aż do projektu Budżetu Obywatelskiego, poza wymianą okien, cyklinowaniem podłogi, sala nie była remontowana.

Sala nie tylko dla uczniów

Tymczasem sala wiele lat jest wykorzystywana dla społeczności lokalnej. W ciągu ostatnich lat w sali odbywały się zabawy choinkowe dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, podsumowania trzech edycji radomskiej „Paczki dla Bohatera”, czy akcje charytatywne organizowane przez Caritas, Polską Akcję Humanitarną. Kilkakrotnie sala udostępniana była nieodpłatnie dla przedstawicieli Związku Strzeleckiego imienia majora „Hubala” z Szydłowca.

W 2010 roku i w 2014 roku odbył się Ogólnopolski Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich noszących imię „Hubala”. Od 2007 odbywa się tu etap rejonowy konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Przy szkole funkcjonuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Hubala”, które organizuje uroczystości o charakterze lokalnym i nieodpłatnie korzysta z sali gimnastycznej.

Po przeprowadzonej modernizacji nowoczesna sala stwarza możliwość organizowania, na przykład międzyszkolnych zawodów czy rozgrywek lokalnych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie