Wielki pożar w gminach Nowe Miasto nad Pilicą i Odrzywół. Spłonęło prawie 100 hektarów lasów, Był nawet Black Hawk. Nowe zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Akcja gaszenia wielkiego pożaru lasu w pobliżu wsi Prosna w gminie Nowe Miasto nad Pilicą. Zobacz przerażające zdjęcia z pożaru i akcji.
Akcja gaszenia wielkiego pożaru lasu w pobliżu wsi Prosna w gminie Nowe Miasto nad Pilicą. Zobacz przerażające zdjęcia z pożaru i akcji. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu/ Policja Mazowsze
Udostępnij:
W piątek 13 maja przed południem trwało wciąż dogaszanie wielkiego pożaru lasu. Na miejscu 13 maja przed godziną 11 było jeszcze 11 wozów strażackich. W piątek około południa sytuacja była już opanowana, trwało jeszcze dogaszanie pogorzeliska. Dzięki sprawnym i zdecydowanym działaniom straży pożarnej nie było potrzeby ewakuowania miejscowej ludności. Mamy pierwsze podsumowanie Państwowej Straży Pożarnej raz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Zobaczcie kolejne galerie zdjęć z akcji strażaków w tym zdjęcia ze śmigłowca oraz przerażający film.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zamieściła krótki film pożaru. Nakręcił go Mariusz Wertka z Nadleśnictwa Grójec - jest przerażający

Pożar w Prosnej w gminie Nowe Miasto nad Pilicą oraz w części gminy Odrzywół

Pożar wybuchł dzień wcześniej we wsi Prosna w gminie Nowe Miasto i rozprzestrzenił się na teren dwóch gmin i powiatów - Nowe Miasto w powiecie grójeckim i Odrzywół w powiecie przysuskim. Żywioł pochłonął prawie 100 hektarów lasów.
Pożar był bardzo trudny do opanowania: silny wiatr przerzucał płomienie, a panująca susza w lasach, utrudniała gaszenie. Z ogniem walczyli strażacy zawodowi oraz ochotnicy między innymi z powiatu grójeckiego, radomskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, białobrzeskiego. Łącznie to około 55 wozów strażackich i prawie 200 strażaków

O szczegółach wielkiego pożaru pisaliśmy na bieżąco tutaj

Wielki pożar - podsumowanie. Policyjni lotnicy i strażacy z Black Hawka gasili pożar

Także policyjni lotnicy i strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 7 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy gasili rozprzestrzeniający się pożar lasu między Nowym Miastem nad Pilicą a Odrzywołem.

- Do gaszenia pożaru obejmującego około 100 hektarów lasu strażacy wykorzystali podwieszany pod śmigłowiec S-70i Black Hawk zbiornik na wodę tak zwany Bambi Bucket o pojemności 3 ton, który może być łatwo transportowany na pokładzie śmigłowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu śmigłowiec może dotrzeć w rejon pożaru w bardzo krótkim czasie i po podwieszeniu na miejscu zbiornika do specjalnego haka do przenoszenia ładunku można realizować gaszenie – informuje nadkomisarz Agnieszka Wójcik z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.

Przypomnijmy, że pożar wybuchł w czwartek, 12 maja przed godziną 13, gdy dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu na terenie gminy Nowe Miasto nad Pilicą w okolicy miejscowości Prosna. Początkowo pożarem objęte było kilka hektarów lasu. Niestety silny wiatr oraz wysuszone poszycie leśne spowodowały szybki rozwój pożaru, który oszacowano na blisko 100 hektarów. Na miejscu policjanci zabezpieczali teren. Ogień zagrażał domom, ale strażacy walczyli, aby nie było konieczności ewakuacji ludzi.

Walka z żywiołem trwała z lądu i powietrza. W działaniach brało udział blisko 200 strażaków i 55 wozów strażackich oraz trzy samoloty gaśnicze Lasów Państwowych. W akcji gaśniczej wykorzystano również strażackie zbiorniki na wodę typu „Bambi Bucket” podwieszane pod śmigłowiec Black Hawk. Do akcji została przekierowana załoga policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk, która w czwartek brała udział w ćwiczeniach Renegade/Sarex-22 nad Zalewem Zegrzyńskim.

- Z bazy Lotnictwa Policji na Bemowie policyjni lotnicy zabrali na pokład strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 7 miasta stołecznego Warszawy i specjalne zbiorniki na wodę tak zwane Bambi Bucket o pojemności 1,5 tysiąca i 3 tysiąca litrów. Z uwagi na rozległy pożar wykorzystywali większy, ten sam którego używali podczas akcji gaszenia pożarów w Turcji w sierpniu ubiegłego roku. Wodę nabierano z Pilicy, i choć wiatr utrudniał zadanie, zdobyte doświadczenie i opracowana taktyka w zwalczaniu pożarów wielkoobszarowych po działaniach w Turcji pozwoliła policyjnym lotnikom w bardzo krótkim czasie, bo w 4-minutowych cyklach, pobierać wodę, dolecieć w rejon pożaru i dokonywać jej zrzutu dokładnie nad ustalonym miejscem. Łącznie wykonali 19 takich zrzutów, czyli 57 ton wody – dodaje nadkomisarz Agnieszka Wójcik.

Wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak dodaje, że pożar w gminie Nowe Miasto nad Pilicą obejmuje tereny słabo zamieszkałe, obejmujące też gminę Odrzywół. - To teren między wsiami: Prosna, Różanna, Gilówka, Dębowa Góra. Te wsie, i sąsiednie, są w dużej części opustoszałe, a ta sytuacja także sprzyja podpalaczom. Wczorajszy pożar spustoszył także te tereny, które spaliły się trzy lata temu. Prywatni właściciele tych lasów zdążyli zasadzić młode lasy i właśnie w czwartek także te te młodniki spłonęły - dodawał w piątek wójt.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu - przerażające podsumowanie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu na facebooku podsumowała gigantyczny pożar i zamieściła film. "Oto efekt podpalenia - 80 hektarów spalonego lasu i terenów przyległych , w tym szacujemy, że około 3 hektary to lasy państwowe Nadleśnictwo Grójec, pozostałe spalone obszary to lasy niepaństwowe i otaczające tereny. Ogromnymi siłami i środkami, w tym z użyciem 2 samolotów gaśniczych Dromader zadysponowanych przez naszą dyrekcję udało się opanować sytuację przy niezwykle trudnych warunkach - bardzo silnym wietrze podczas przechodzącego frontu burzowego, który niestety nie przyniósł deszczu. Wyjątkowo groźny pożar i wyjątkowo trudne warunki do gaszenia. Nasze 2 samoloty wykonały aż 37 zrzutów, a godzina pracy 1 takiego samolotu to około 11 tysięcy złotych! Ogromne podziękowania dla straży pożarnej, policji (śmigłowiec) i wszystkich zaangażowanych w gaszenie pożaru! Jak podała Państwowa Straż Pożarna Warszawa na swoim profilu facebook w akcję zaangażowanych było 190 strażaków, 30 samochodów ratowniczo-gaśniczych, 2 samoloty typu Dromader oraz 1 śmigłowiec.
Zbudowana została magistrala wodna z samochodu ciężkiego-wężowego SCW3000 do zaopatrzenia wodnego odcinków bojowych.
Na miejscu był mający dyżur nasz zastępca dyrektora Piotr Kacprzak i nadleśniczy Mariusz Wertka. Aktualnie trwa dogaszanie pożaru i jego zabezpieczenie, a wszystko przez podpalenie . Alarmujcie, gdy widzicie, że ktoś nieostrożnie obchodzi się z ogniem w lesie, lub może być podpalaczem lasu. Każdy pożar to straty przyrodnicze, materialne, ale i ogromne wyzwanie i zagrożenie dla prowadzących działania gaśnicze, a dzisiaj przez porywisty wiatr było wyjątkowo trudno".

Wsparcie z Przysuchy

Jak informuje nas brygadier Artur Kucharski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze, cztery jednostki straży pożarnych brały udział w gaszeniu pożaru. Była to jednostka państwowa w Przysuchy i trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Odrzywołu, Kłonnej i Wysokina. Łącznie 22 strażaków. Wszystkie te ochotnicze jednostki pochodzą z gminy Odrzywół, bo ta właśnie gmina jest od lat nękana pożarami lasów. W ubiegłych latach lasy patrolowały wojska Obrony Terytorialnej. W tym roku lasy patrolują w tej gminie policjanci.

- Od poniedziałku 16 maja, do dyspozycji patroli policyjnych przekazujemy nasz gminny pojazd – quad, którym będzie można lepiej patrolować lasy – mówi Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu.

Zarówno wójt, jak i strażacy, a także i mieszkańcy gminy Odrzywół są przekonani, że nie tylko susza przyczyniła się do czwartkowego pożaru w Prosnej, ale i działania podpalaczy.

- Tego samego dnia, kiery wybuchł pożar pod Nowym Miastem, na terenie naszej gminy, w rejonie Kamiennej Woli i Ossy mieliśmy kolejne podpalenie lasu. Z tym pożarem poradziła sobie ochotnicza straż z Wysokina i szybko ugasiła ogień – dodaje wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie