Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki wybór grzybów na targowiskach w Radomiu

Janusz Petz
W Radomiu grzyby można spotkać między innymi na bazarze przy ulicy Śląskiej. Są prawdziwki, maślaki, kurki, rydze i koźlarze.
W Radomiu grzyby można spotkać między innymi na bazarze przy ulicy Śląskiej. Są prawdziwki, maślaki, kurki, rydze i koźlarze. Jarosław Kwiatkowski
Na radomskich targowiskach pojawia się coraz więcej grzybów. Handlujący oferują: borowiki, maślaki, kurki, rydze, koźlarze, kanie.

W Radomiu najwięcej handlujących grzybiarzy można spotkać na Korei, na targowisku przy ulicy Struga i na bazarze przy Śląskiej. Standardowy niewielki plastikowy pojemnik borowików kosztuje 15 – 18 złotych, kurek – 8 złotych, rydzów – 12 złotych, maślaków – 9 złotych.

Żaden szanujący się grzybiarz nie zdradzi dokładnego miejsca, gdzie grzyby są zbierane. Wszyscy jednak twierdzą, że jeśli upalna aura utrzyma się przez szereg kolejnych dni, nie będzie deszczu, to za chwilę trzeba będzie obwieścić koniec obecnego wysypu. Więcej grzybów jest w lasach liściastych niż iglastych. Niestety, grzybiarze narzekają, że wiele gatunków grzybów jest obecnie zarobaczywionych. Ten problem będzie zapewne znacznie mniejszy dopiero jesienią.

Borowiki z atestem

Osoby handlujące grzybami na targowiskach powinny mieć przy sobie atest wydany przez stację sanepidu. Brak tego dokumentu grozi mandatem. Niewiele osób się tym przejmuje. Radomska stacja sanepidu wydała w tym roku zaledwie 12 atestów, z czego cztery w ostatnich dniach. Do oceny grzyboznawcy zebrane w lesie okazy może przynieść każdy, nie tylko osoby handlujące na targowiskach.

W stacji sanepidu przy ulicy Okulickiego 9D w Radomiu można zgłaszać się codziennie w godzinach od 7.30 do 14. Ocena grzybów jest bezpłatna.

– Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli mamy 
jakiekolwiek wątpliwości, nie zbieramy grzybów, bądź prosimy o pomoc grzyboznawcę. Grzyby są ciężkostrawne, nie podajemy ich małym dzieciom i osobom starszym, które mają problemy z układem pokarmowym – mówi Małgorzata Gregorczyk z radomskiego sanepidu.

Grzyby szybko się psują, musimy więc niezwłocznie je sporządzać. Grzyby zbieramy do przewiewnych koszyków, łubianek. Przy niewłaściwym obchodzeniu się z grzybami mogą pojawić się w nich trujące substancje.

ZOBACZ TEŻ: Jak odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych i trujących? / AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie