Wielkie pieniądze dla powiatu zwoleńskiego. Jest 2,5 miliona dofinansowania na remont dwóch dróg

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Umowa podpisana została w radomskiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Od lewej: wojewoda Konstanty Radziwiłł i starosta Stefan Bernaciak.
Umowa podpisana została w radomskiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Od lewej: wojewoda Konstanty Radziwiłł i starosta Stefan Bernaciak. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
W czwartek, 22 lipca, w radomskiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie, podczas którego podpisane zostały umowy umowy na dofinansowanie remonty ponad czterech kilometrów dróg w powiecie zwoleńskim. Mowa o trasie Bartodzieje-Kazanów oraz ulicy Hubala w Zwoleniu. Samorząd dostanie prawie 2,5 miliona złotych wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Dokumenty podpisali: ze strony Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Konstanty Radziwiłł, a ze strony powiatu zwoleńskiego starosta Stefan Bernaciak i wicestarosta Waldemar Urbański oraz skarbnik Elżbiety Lange. - Samorząd powiatu zwoleńskiego sukcesywnie dąży do rozbudowy infrastruktury drogowej na tym terenie. Właśnie został postawiony kolejny milowy krok w tym obszarze. Powiat zwoleński otrzyma blisko 2,5 miliona złotych zewnętrznego wsparcia na realizację dwóch zadań z zakresu przebudowy dróg. Są to inwestycje, na które mieszkańcy długo oczekiwali. Cieszę się, że możemy je zrealizować i tym samym poprawić komfort oraz bezpieczeństwo podróżnych i pieszych. Dziękuję Panu Wojewodzie za zrozumienie naszych lokalnych potrzeb i okazane wsparcie – mówi Stefan Bernaciak, starosta zwoleński.

Droga Bartodzieje-Kazanów szersza i bezpieczniejsza

Pierwszą, i zdecydowanie większą z dofinansowanych inwestycji jest remont drogi powiatowej Bartodzieje-Kazanów. Jezdnia znajduje się na terenie gminy Tczów. Łączna długość modernizowanego odcinka wyniesie dokładnie 4 kilometry i 163 metry. - Fragment ten jest w słabym stanie technicznym z licznymi spękaniami i ubytkami oraz zdegradowaną krawędzią, która ją zawęża. Istniejące pobocze ziemne jest w znacznej części zawyżone względem nawierzchni asfaltowej, co utrudnia prawidłowe odwodnienie jezdni - informuje Tomasz Mordziński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Po remoncie droga zostanie poszerzona do 5,5 metra, a na łukach do 6,5 metra. Zakres robót obejmie też wymianę uszkodzonych przepustów pod koroną jezdni, budowę kanału technologicznego i nowych peronów przystankowych. Przebudowane zostaną też skrzyżowania z drogami gminnymi.

Odcinek zyska nową nawierzchnię asfaltową i obustronne pobocza. Wykonane zostaną również zjazdy do posesji, a także wyregulowane te istniejące. Koszt prac to 3 miliony 697 tysięcy złotych. Dofinansowanie rządowe obejmie milion 848 tysięcy. Część kosztów remontu pokryje też gmina Tczów, która wyłoży ze swojego budżetu pół miliona.

- Do końca lipca trwa przetarg na znalezienie wykonawcy. Odcinek ten stanowi pierwszą część przebudowy drogi powiatowej Bartodzieje-Kazanów. Część druga jest już w trakcie realizacji. Na jej wykonanie pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne z budżetu Mazowsza, które wyniesie 1 milion 793 tysiące złotych i pokryje aż 60 procent wartości inwestycji. W kosztach przebudowy będą też uczestniczyły samorządy gminy Kazanów oraz Tczów – mówi Waldemar Urbański, wicestarosta zwoleński.

Ulica Hubala z chodnikiem i ścieżką rowerową

Pieniądze udało też się zdobyć na remont ulicy Hubala w Zwoleniu. Tu przetarg już się zakończył i jego koszt to milion 139 tysięcy. Przebudowę odcinka o długości 916 metrów wykona firma Trakt S. A. z Górek Szczukowskich. Dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pokryje połowę kosztów inwestycji. Reszta pieniędzy pochodzić będzie z budżetów starostwa i gminy Zwoleń.

Ulica Majora Hubala zupełnie zmieni swoje oblicze. Po lewej stronie jezdni powstanie nowy chodnik, a przy niej również droga rowerowa z kolorowego betonu asfaltowego. Sama jezdnia zostanie poszerzona. Wykonane będzie też odpowiednie odwodnienie pobocza, zjazdy do posesji, przebudowane dwa skrzyżowania i wyznaczone dwa przejścia dla pieszych o podwyższonym standardzie. Droga zyska oznakowanie poziomie i pionowe. W planach jest także uzupełnienie i wymiana opraw lamp oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Remont ma zakończyć się w połowie listopada tego roku.

Remont ulicy Hubala to drugi etap przebudowy drogi powiatowej Zwoleń-Kroczów-Kazanów na terenie miejskim. Pierwszy odbył się w 2017 roku.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie