Jest kamienna wieża widokowa na Krakowej Górze w Borkowicach
Wieża wykonana została w technologii tradycyjnej murowanej z łamanego kamienia naturalnego. To piaskowiec w odcieniach naturalnych. Konstrukcja murowana osadzona jest na płycie fundamentowej, żelbetowej. Nad głównym wejściem osadzony jest wizerunek orła piastowskiego.
Do górnego tarasu prowadzą schody w konstrukcji stalowej, ocynkowanej o układzie wachlarzowym. Wieża posiada okna jednoramowe oraz taras widokowy wykonany z konstrukcji stalowej. Obiekt został wykonany w stylu średniowiecznej baszty obronnej - owalnej o podstawie okręgu. Wybudowany obiekt pełnić będzie pełnić funkcję wieży widokowej oraz obserwacyjnej.
- Obiekt pozwoli na zamontowanie kamer z odczytem zdalnym o indywidualnym zasilaniu wykorzystywanym przez Ochotniczą Straż Pożarną Borkowice do monitoringu terenów leśnych pod względem zagrożenia pożarowego i będzie wykorzystywana jako element strategiczny w trakcie prowadzenia akcji gaszenia pożarów – mówi Robert Fidos, wójt Borkowic.
Wybudowana wieża widokowa jest wspaniałą atrakcją turystyczną dla powiatu przysuskiego i całego regionu radomskiego. Zadanie zostało zrealizowane dzięki pozyskanym środkom finansowym z Urzędu Marszałkowskiego w ramach w wysokości 315 878 złotych. Całkowita wartość zadania to kwota to 800 000 złotych. Wykonawcą zadania była firma Arkada Dela z Radomia.
Od 12 sierpnia można już wchodzić na wieżę. W sierpniu wieża jest otwarta w godzinach 10.00 – 19.30. Z kolei we wrześniu – w godzinach 10.00 – 18.30, a w październiku w godzinach 10.- 16.30. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
Wysokość 12 metrów samej budowli może nie jest tak bardzo imponująca, ale trzeba pamiętać, że sama Krakowa Góra jest dużym wyniesieniem. Widać z niej Radom i przy dobrej pogodzie – olbrzymie tereny południowego Mazowsza. Krakowa Góra wznosi się na wysokość 280 metrów nad poziomem morza. Krakowa Góra zajmuje powierzchnię prawie czterech hektarów i jest własnością Gminy Borkowice.
Legenda góry
Niespełna kilometr na południowy zachód od Borkowic znajduje się jedno ze wzgórz Garbu Gielniowskiego o wysokości 280 metrów nad poziomem morza – Krakowa Góra. To ciekawe miejsce widokowe, można zobaczyć nie tylko kościoły w Przysusze, Skrzyńsku i Wieniawie, ale też przedmieścia Radomia. Swoją nazwę wzgórze zawdzięcza legendzie związanej z pobytem króla Kazimierza Wielkiego, który wędrując, trafił na wzgórze, z którego widok przypomniał mu wzgórze wawelskie. Wśród miejscowych przyjęła się nazwa podana przez króla: Krakowa Góra.
Góra była miejscem, gdzie okoliczni mieszkańcy chronili się w czasie potopu szwedzkiego. Korzystali także z niego powstańcy styczniowi. W 1915 roku doszło tu do potyczki pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi, a w czasie II wojny światowej tu właśnie odbywały się szkolenia żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Ksiądz Jan Wiśniewski, znany kolekcjoner, krajoznawca i regionalista, w 1925 roku zorganizował na Krakowej Górze uroczystości. Na kopcu ustawiono krzyż z datą 1918–1925. W 1933 r. z okazji 250-lecia odsieczy wiedeńskiej zbudowano kaplicę Sobieskiego pod wezwaniem Matki Bożej i Przemienienia Pańskiego. W jej ścianach i ołtarzyku umieszczono ziemię z Ziemi Świętej i kamień z Góry Tabor.
Krakowa Góra jest nie tylko miejscem kultu religijnego. W którym od 2002 roku są organizowane majówki, ale także jest przystanią turystyczną, miejscem spotkań młodzieży i rodzin, wyposażonym w podstawową infrastrukturę – ławki, zadaszenia. Na miejscu można też rozpalić ognisko.
Krakowa Góra jest również osobliwością przyrodniczą − występuje tu zjawisko tak zwanego cienia opadowego, czyli mniejszej ilości opadów na zawietrznej stronie wzgórza.
Zobacz zdjęcia:
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?