Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku informuje o ciekawych wydarzeniach

Barbara Koś
Fragment teledysku Ewy Dąbrowskiej i Jana Sajdaka:oprowadzanie po orońskim parku przedstawione z perspektywy jego małych mieszkańców.
Fragment teledysku Ewy Dąbrowskiej i Jana Sajdaka:oprowadzanie po orońskim parku przedstawione z perspektywy jego małych mieszkańców. Centrum Rzeźby Polskiej
Wirtualne Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku informuje o ciekawych wydarzeniach.

Stan epidemiczny zastał na rezydencji w Orońsku rzeźbiarzy: – Ewę Dąbrowską i Jana Sajdaka – gości i przyjaciół Centrum, a także współtwórców Dnia Ziemi. Na „kwarantannie” w orońskiej pracowni artyści-rzeźbiarze stworzyli utwór muzyczny i debiutancki teledysku : oprowadzanie po orońskim parku przedstawione z perspektywy jego małych mieszkańców.

- Zachęcamy do zobaczenia, jak minimalistycznymi środkami artyści ukazali różnorodność przyrody, mnogość faktur i kolorów - zaprasza Galeria.

A Ewa Dąbrowska komentuje: Zapraszam do słuchania i obejrzenia mojego pierwszego filmiku.Piosenkę zaśpiewałam w tradycyjnym języku Palukańczyków, plemienia, które zamieszkuje odległe galaktyki.... Raz na jakiś czas kontaktuję się z nimi telepatycznie, no i z ostatniego spotkania wykluła się taka oto sytuacja. Nie pamiętam do końca znaczenia słów... mniej więcej znaczą:

rusz w podróż wokół domu
zanurz się w trawie
zanurz się w oddechu
zanurz się w oddechu
bez pośpiechu
każde źdźbło warte jest uwagi
każda miłość potrzebuje odwagi
każde dzikie spotkanie niech będzie istot poszanowaniem
popatrzmy sobie w oczy...

Warto posłuchać.

Co w Parku Rzeźby otwartym dla zwiedzających? Wystawa „Let's watch humans die...” /„Wystawa, której nikt nie zobaczy”-to ekspozycja na dachach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, otwarta 25 kwietnia i czynna do 30 maja 2020 tego roku.

„Wystawa, której nikt nie zobaczy” to połączenie autorskiego projektu Idy Karkoszki „Let's watch humans die...” z koncepcją Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na stworzenie wydarzenia-symbolu sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w związku z pandemią COVID-19.

- Świnia, szczur i kruk są w czołówce najinteligentniejszych zwierząt na naszej planecie, a jednocześnie mają nadane przez człowieka pejoratywne znaczenie. Cykl zdjęć rzeźb Idy Karkoszki ukazuje tę trójkę obserwującą w jaki sposób niszczymy nasz świat. Zwierzęta pojawiają się w miejscach wyeksploatowanych i opuszczonych, na wysypiskach, gruzowiskach, w miejscach, gdzie niegdyś bujna roślinność musiała poddać się bezkompromisowej ekspansji naszego gatunku. W Orońsku patrzą z góry na opustoszałą przestrzeń instytucji sztuki... - czytamy w Galerii.

Dziś, gdy okazuje się, że nasz wpływ na planetę, nasz sposób przemieszczania się i nieograniczona konsumpcja powodują również ekspansję śmiertelnych wirusów, rzeźby Idy nabierają nowego, mrocznego znaczenia...

Ida Karkoszka (ur. 1985), absolwentka Wydziału Rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Praca magisterska pod tytułem „Z głębi…” napisała pod kierunkiem prof. Antoniego Janusza Pastwy (2009), aneks medalierski zrobiła u profesor Hanny Jelonek pt. „Signum temporis”. To laureatka wielu nagród i wyróżnień. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace artystki znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.

Radom na instagramie

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie