Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń coraz bliżej Radomia. Około 300 dzików ma być zabitych

jp
Od lewej: Sławomir Płaza, szef wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, wicestarosta Leszek Margas i powiatowy lekarz weterynarii Grzegorz Zaborski.
Od lewej: Sławomir Płaza, szef wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, wicestarosta Leszek Margas i powiatowy lekarz weterynarii Grzegorz Zaborski. Janusz Petz
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń zbliża się do Radomia. Trzy gminy powiatu radomskiego włączono właśnie do żółtej strefy ochronnej. W powiecie ma być zabitych około 300 dzików, czyli połowa populacji.

Do żółtej strefy ochronnej włączono gminy Jedlińsk, Jastrzębia i Pionki.

Oznacza to, że na tym terenie oraz poza ten teren na obszarze Polski świnie transportowane do innych gospodarstw albo do rzeźni muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia, wystawione przez lekarza weterynarii - nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką.

Większe ograniczenia obejmują strefę czerwoną, do której należy już znaczna część regionu radomskiego. W obrębie strefy czerwonej przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii na przemieszczenie świń. Po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy, poza strefę czerwoną w granicach Polski. Przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, dodatkowe wymagania weterynaryjne, takie jak badania w kierunku Afrykańskiego Pomoru Świń z wynikiem ujemnym w ciągu 15 dni przed przemieszczeniem. Do strefy czerwonej, gdzie w niektórych miejscach stwierdzono już padłe zwierzęta zarażone ASF należą północna część gminy Stromiec, północna część gminy Głowaczów oraz gminy Magnuszew, Grabów nad Pilicą, tereny wiejskie gmin Grójec i Warka oraz gminy Jasieniec, Pniewy.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Podczas konferencji w Starostwie Powiatowym w Radomiu z udziałem powiatowego lekarza weterynarii w Radomiu Grzegorza Zaborskiego, wicestarosty Leszka Margasa oraz szefa Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu Sławomira Płaza. Grzegorz Zaborski przekonywał, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie wirusa wśród dzików stwarza jednak poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Śmiertelność w stadzie, gdzie stwierdzono osobniki zarażone wirusem mogą sięgać 100 procent. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych zwierząt, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. To z tego powodu w środę oddział żołnierzy z jednej z jednostek wojskowych miał przeczesywać lasy w powiecie kozienickim w poszukiwaniu padłych dzików. Prowadzona będzie też redukcja populacji dzików. W powiecie radomskim zdecydowano, że w tym sezonie ma być odstrzelonych 300 dzików, czyli połowa szacowanej populacji zwierząt. Rolnicy mają obowiązek informować natychmiast służby weterynaryjne jeśli nabiorą podejrzeń, że ich zwierzęta mają objawy jakiejś choroby.

- Walka z wirusem jest trudna, bo przenosi się on przez inne zwierzęta, może przeżyć w zielonce, ściółce leśnej, w produktach pochodzenia zwierzęcego - powiedział Grzegorz Zaborski.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie