Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze gminy Rzeczniów wraz z mieszkańcami upamiętnili poległych podczas bitwy pod Rzechowem

pat
Uroczystości upamiętniające bitwę pod Rzechowem odbyły się na placu przy miejscowej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uroczystości upamiętniające bitwę pod Rzechowem odbyły się na placu przy miejscowej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Urząd Gminy w Rzeczniowie
W niedzielę, 22 września na placu przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzechowie w gminie Rzeczniów odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę Bitwy na polach Rzechowskich będącej jednym z epizodów walk o Iłżę. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Wydarzenie upamiętniło żołnierzy walczących i poległych w dniach 8-9 września 1939 roku podczas starcia z Niemcami, które do historii przeszło jako Bitwa pod Iłżą. Jednym z epizodów tego starcia były działania wojenne stoczone na terenach wokół Rzechowa.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta polowa w intencji poległych żołnierzy oraz pomordowanej ludności cywilnej rozpoczęła. Nabożeństwo odprawione zostało przez proboszczów parafii z terenu Gminy Rzeczniów: Księży Zbigniewa Wypchło, Sylwestra Chodyrę oraz Marka Wójcika.

Meldunek, uroczysty apel i występy artystyczne

Po zakończeniu mszy świętej odbył się ceremoniał wojskowy, podczas którego meldunek Wojciechowi Skurkiewiczowi, wiceministrowi obrony narodowej, złożył dowódca uroczystości, major Ireneusz Bębenek. Honorową asystę wojskową podczas uroczystości wystawiła 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Kolejnym punktem było przywitanie zaproszonych gości przez Wójta Gminy Rzeczniów Karol Burek. W wielu przemówieniach tego dnia przewijała się potrzeba troski i szacunku dla wartości i patriotyzmu, które są fundamentem istnienia silnego, demokratycznego i suwerennego państwa polskiego.Po przemówieniach w koncercie pieśni patriotycznych wystąpiła Emilia Burek, która swoim wykonaniem wzruszyła uczestników uroczystości.

Dla uczczenia poległych żołnierzy i ludności cywilnej major Rafał Łyżwa odczytał Apel Pamięci, a kompania wojska oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości zebrane delegacje złożyły kwiaty przy pomniku poległych.

Liczni goście

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się między innymi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, posłowie Anna Kwiecień i Dariusz Bąk, Dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu Józef Sosnowski, wójt Rzeczniowa Karol Burek i liczni przedstawiciele służb mundurowych, samorządów i kombatantów z powiatu lipskiego.

Iłża i jej okolice były terenem jednej z najbardziej krwawych bitew w kampanii wrześniowej. Przeciwko jednostkom południowego zgrupowania armii „Prusy” w bitwie pod Iłżą, w tym również w okolicach Rzechowa stanęły jednostki wchodzące w skład XV korpusu zmotoryzowanego z 10 armii gen. artylerii Walthera von Reichenau. Na rzecz jednostek niemieckich działały również samoloty Luftwaffe. Całodziennej bitwie towarzyszyły nieustanne naloty lotnictwa niemieckiego i zmasowany ogień artylerii. Nieprzyjaciel zaliczył bitwę pod Iłżą do największych bitew w Polsce , podczas kampanii wrześniowej , przyznając się do poniesienia dużych strat.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie