Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Radomia chcą oddać mieszkańcom 3 miliony złotych

/ik/
W ramach konsultacji i głosowania będziemy mogli zdecydować, na co wydać takie pieniądze w przyszłym roku.

Tez możesz coś zaproponować

Tez możesz coś zaproponować

Wydział współpracy z organizacjami pozarządowymi i konsultacji społecznych zapraszamy do dyskusji oraz wnoszenia uwag. Można je przesyłać na adres wydziału: 26-600 Radom, ulica Żeromskiego 53 pokój 104 lub na adres mailowy: [email protected].

Propozycję zasad konsultacji w sprawie budżetu obywatelskiego przygotował nowoutworzony wydział radomskiego magistratu. Urzędnicy wykorzystali doświadczenia miast, głownie Poznania i Sopotu, które taki budżet już mają.

NAJPIERW ZGŁOSZENIA

Budżet obywatelski tworzą mieszkańcy. Samorząd oddaje im do dyspozycji część pieniędzy i to oni decydują, na co je wydać. W różnych miastach różnie przebiega proces zgłaszania i wyboru zadań, które mają być realizowane w danym roku.

Radomscy urzędnicy proponują, żeby swoje pomysły mógł zgłosić każdy mieszkaniec, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, ale też prezydent i radni. Mogą to być propozycje wydatków o charakterze lokalnym, które dotyczą przede wszystkim mieszkańców jednego z pięciu okręgów wyborczych na terenie miasta Radomia, tak zwane projekty okręgowe oraz obszaru całego miasta - projekty ogólnomiejskie.

Propozycje będzie można składać na specjalnym formularzu, który będzie do pobrania z miejskiej strony www oraz w wyznaczonych instytucjach miejskich. Propozycje można składać zarówno w wersji papierowej, jak i mailem.

Można zgłaszać projekty dotyczące wszystkich spraw, które mieszczą się w kompetencjach gminy, ale z wyłączeniem tak zwanych "czynów społecznych".

SPRAWDZĄ I ZDECYDUJĄ

Zgłoszone projekty przejdą analizę formalną oraz merytoryczną we właściwych wydziałach i jednostkach miejskich. Urzędnicy sprawdzą między innymi, czy jest możliwość ich realizacji i czy będzie można zabezpieczyć w budżecie pieniądze na ewentualne koszty, które będą generowane w przyszłości.

Później wszystkimi projektami zajmie się specjalnie powołany Zespół Opiniujący, który dokona ostatecznej weryfikacji oraz ustali końcową listę projektów podlegającą głosowaniu.

Na listach okręgowej oraz ogólnomiejskiej znajdą się te propozycje, których jednostkowy koszt realizacji nie przekracza kwoty przeznaczonej do dyspozycji na dany okręg oraz listę ogólnomiejską. Każdy okręg będzie miał do dyspozycji 500 tysięcy złotych, tyle samo ma być zarezerwowane na inwestycje ogólnomiejskie.

BĘDZIE GŁOSOWANIE

Później odbędzie się tajne głosowanie. Prawo udziału w nim każdy mieszkaniec Radomia posiadający czynne prawo wyborcze oraz mieszkańcy Radomia, którzy ukończyli 16 rok życia.
Głosowanie będzie się w takich miejscach jak: Urząd Miejski, domy kultury, szkoły oraz podczas miejskich imprez. Uczestnicy dostaną karty do głosowania, które wrzucą do urny. Będzie też możliwość oddania głosu drogą elektroniczna, poprzez wysłanie maila z wypełnioną kartą.

Osoby głosujące nie będą weryfikowane pod kątem zameldowania w danym okręgu wyborczym. Można oddawać głosy także na projekty spoza własnego okręgu z zastrzeżeniem że wszystkich głosów oddanych na projekty okręgowe może być co najwyżej pięć. Większa liczba głosów powoduje jego nieważność.

Projekty zgłoszone i przegłosowane w ramach tegorocznej procedury będą realizowane w roku przyszłym. Procedura ta będzie powtarzana co roku.

Są już pierwsze uwagi

Wydział współpracy z organizacjami pozarządowymi i konsultacji społecznych zaprasza mieszkańców do dyskusji o budżecie obywatelskim i propozycji konsultacji społecznych. Swoje uwagi do zasad proponowanych przez wydział ma radomskie Bractwo Rowerowe. Jego członkowie proponują miedzy innymi, żeby zawsze podawano do publicznej wiadomości przyczyny odrzucenia danej inwestycji. Chcieliby także, żeby inwestycje znajdujące się na granicy dwóch okręgów i służące mieszkańcom obu mogły liczyć na 1 milion złotych z budżetu na realizację. Aby zmniejszyć koszty proponują, aby głosowania odbywały się tylko za pośrednictwem internetu. Osoby, które nie mają do niego dostępu mogłyby korzystać z sieci we wskazanych placówkach miejskich, na przykład szkołach, czy bibliotekach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie