Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Szydłowca mają pomysł na zagospodarowanie terenu wokół zalewu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Koncepcję zagospodarowania zalewu i terenu przyległego prezentował architekt Paweł Mielcarz.
Koncepcję zagospodarowania zalewu i terenu przyległego prezentował architekt Paweł Mielcarz. Piotr Stańczak
Około 10 milionów złotych miałoby kosztować zagospodarowanie szydłowieckiego zalewu i terenu przyległego. Rozpoczęły się konsultacje w sprawie tej inwestycji.

Spotkanie władz z mieszkańcami odbyło się w poniedziałek w Zamku. Uczestniczyło w nim około 40 osób.

Klub fitness z siłownią, sala weselna dla 200 gości, kręgielnia, na zewnątrz amfiteatr z 200-osobową widownią (trybuny zadaszone), boiska do gry w plażową piłkę nożną i siatkówkę, place zabaw, dwa baseny dla dzieci, przystań kajakowa - m.in. te obiekty mają być wizytówką terenu po zagospodarowaniu. Inwestycja objęłaby 12-hektarowy teren (działka razem z zalewem). Całkowitą nowością na skalę regionu radomskiego byłby wyciąg do windsurfingu.

Inwestycja objęłaby 12-hektarowy teren (działka razem z zalewem). Całkowitą nowością na skalę regionu radomskiego byłby wyciąg do windsurfingu.

Gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. Jak mówi burmistrz Szydłowca Artur Ludew, wyniosłoby ono 80 procent. Pozostałe dwadzieścia samorząd pokryłby z własnego budżetu. Nabór wniosków o unijne dotacje ruszy w trzecim, bądź czwartym kwartale 2016 roku. Do tego czasu trzeba mieć gotowy projekt. Na razie władze Szydłowca dysponują koncepcją zagospodarowania obszaru. - Opracowaliśmy taką na miarę naszych możliwości - tłumaczył Ludew.

Wizualizację wykonała firma Project&Design z podwarszawskiego Piaseczna. W poniedziałek reprezentował ją architekt Paweł Mielcarz. - Realizacja inwestycji potrwałaby około czterech lat - mówił przedstawiciel tego przedsiębiorstwa. Według koncepcji budynki miałyby korzystać z energooszczędnej instalacji - fotowoltaiki. Powstać ma parking dla stu aut, plus dodatkowych 60 miejsc postojowych dla samochodów wzdłuż ulicy. Teren przy zalewie byłby ogrodzony, monitorowany. Część południową obszaru wypełniłaby roślinność. Mieszkańcy zadawali wiele pytań, sami wysuwali własne propozycje.

- Powinniśmy bardziej postawić na część rekreacyjną, niż kubaturę i nowe budynki - argumentował były przewodniczący rady powiatu Marek Sokołowski. Z kolei Mariusz Szymkiewicz i Wiktor Cielecki pytali o czystość wody w zalewie, bo to od niej zależeć będą opinie gości o tym miejscu. Mielcarz wspomniał, że w ramach inwestycji, po 30 latach zalew zostałby oczyszczony i że przygotowywany jest projekt remontu jazu. Burmistrz informował też o planach budowy kanalizacji w Baraku i Woli Korzeniowej. Ta inwestycja również wpłynęłaby na poprawę jakości wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie