Władzę w Rzeczniowie objęła wysłanniczka premiera i wojewody

  Władzę w Rzeczniowie objęła wysłanniczka premiera i wojewody

  Janusz Petz

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Rozalia Pastuszka funkcję wójta sprawuje od wtorku.

  Rozalia Pastuszka funkcję wójta sprawuje od wtorku. ©Janusz Petz

  Roman Borek przestał być wójtem Rzeczniowa, jego obowiązki przejęła Rozalia Pastuszka.
  Rozalia Pastuszka funkcję wójta sprawuje od wtorku.

  Rozalia Pastuszka funkcję wójta sprawuje od wtorku. ©Janusz Petz

  Wybory jesienią

  Roman Borek. Odwołany wójt Rzeczniowa. Jeden z najbardziej znanych działaczy samorządowych w regionie radomskim. W 1990 roku został po raz pierwszy wybrany wójtem gminy Rzeczniów, w latach 1994-97 był posłem na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Potem jeszcze dwukrotnie – w roku 2002 i 2006 wybierano go wójtem gminy Rzeczniów.
  archiwum

  Roman Borek. Odwołany wójt Rzeczniowa. Jeden z najbardziej znanych działaczy samorządowych w regionie radomskim. W 1990 roku został po raz pierwszy wybrany wójtem gminy Rzeczniów, w latach 1994-97 był posłem na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Potem jeszcze dwukrotnie - w roku 2002 i 2006 wybierano go wójtem gminy Rzeczniów.

  (fot. archiwum)

  Wybory jesienią


  Zgodnie z projektem rozporządzenia prezesa Rady Ministrów przedterminowe wybory wójta odbędą się 8 listopada. Rozalia Pastuszka i Roman Borek nie deklarują czy w nich wystartują. Nowy wójt będzie rządził do jesieni przyszłego roku.  Gdy wojewoda mazowiecki wezwał Radę Gminy w Rzeczniowie do wygaszenia mandatu wójta Romana Borka, radni stanęli za nim murem. Po kilkunastumiesięcznych bojach w sądach, władzę objęła wysłanniczka premiera i wojewody - emerytowana nauczycielka Rozalia Pastuszka.

  Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski wezwał radę do wygaszenia mandatu wójta Romana Borka, gdy okazało się, że zasiada on w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Iłży, co jest sprzeczne z ustawą samorządową.

  Wszystkich 15 radnych odrzuciło wezwanie wojewody i od tej pory spór przeniósł się do sądów administracyjnych.

  - Radni uznali, że skoro społeczność gminy wybrała wójta to ta sama społeczność powinna go odwołać w referendum - wyjaśnia Leszek Feryniec, przewodniczący Rady Gminy.

  SZYBKIE ZMIANY WŁADZY

  W końcu orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego zakończyło spór, Roman Borek musiał opuścić stanowisko, a przejściową władzę w gminie przejął na dwa tygodnie sekretarz gminy Janusz Włodarski. Radni "odpuścili", uznali, że z wyrokami sądu się nie walczy.

  Roman Borek bronił się, że w radzie banku zasiadał od wielu lat i nigdy to nie przeszkadzało służbom wojewody, choć otrzymywały co roku informację o tym - w oświadczeniach majątkowych. Gdy sprawa wyszła na jaw zrezygnował z członkostwa w radzie banku. - Nawet, jeśli był to mój "wypadek przy pracy" to żenująca była ta cała obróbka, związana z odwoływaniem mnie ze stanowiska. Pisma trafiały do przewodniczącego rady, choć to przecież ja byłem oskarżony o niedopilnowanie czegoś. Cały czas byłem traktowany jak przedmiot, bez znieczulenia - mówi odwołany wójt.

  DOŻYNKI I NOWE WYBORY

  Rzeczniowscy samorządowcy dziś już bez emocji mówią o sporze z wojewodą. Niektórzy z nich zarzucają byłemu już wójtowi, że celowo zataił swoje członkostwo w radzie banku, choć z całą pewnością wiedział, że jest to niezgodne z prawem. - Trudno kłócić się z przepisami - mówi teraz Leszek Feryniec, przewodniczący rady.

  Wprowadzona we wtorek przez wojewodę do urzędu Rozalia Pastuszka nie jest przekonana, czy przepisy na temat wygaszania mandatu wójta są sensowne. - Przecież Roman Borek może startować za chwilę w kolejnych wyborach - mówi Rozalia Pastuszka.

  Pierwsze decyzje nowej pani wójt? To sprawy organizacyjne w urzędzie, a także te, które związane są z organizacją powiatowo - gminnych dożynek. Odbędą się w Grabowcu, wsi w gminie Rzeczniów. Zaproszenia wysłano do około 400 osób.

  Czytaj w piątek, 4 września, w tygodniku "Echo Powiśla", ukazującym się w powiecie lipskim i zwoleńskim.
  - Prawo jest głupie. Wójt nie może być wójtem, bo był w radzie nadzorczej banku, ale może za chwilę startować w wyborach. Czy to ma sens? – pyta Stanisław Dudek, mieszkaniec Rzeczniowa.
  Janusz Petz

  - Prawo jest głupie. Wójt nie może być wójtem, bo był w radzie nadzorczej banku, ale może za chwilę startować w wyborach. Czy to ma sens? - pyta Stanisław Dudek, mieszkaniec Rzeczniowa.

  (fot. Janusz Petz)


  Rozalia Pastuszka. Ma 61 lat, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Emerytowana nauczycielka i inspektor oświaty. W latach 2002–2006 była przewodniczącą Rady Gminy w Rzeczniowie. W ostatnich wyborach na funkcję wójta, przegrała z Romanem Borkiem. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.
  Janusz Petz

  Rozalia Pastuszka. Ma 61 lat, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Emerytowana nauczycielka i inspektor oświaty. W latach 2002-2006 była przewodniczącą Rady Gminy w Rzeczniowie. W ostatnich wyborach na funkcję wójta, przegrała z Romanem Borkiem. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

  (fot. Janusz Petz)


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]