Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda i ścieki w Radomiu coraz droższe. Nowa taryfa będzie obowiązywała od czwartku 22 lipca. Ile zapłacimy?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Archiwum Echa Dnia
Średnio o 7,9 procenta zdrożeje metr sześcienny wody i odprowadzenia ścieków. Nową taryfę zatwierdziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskiego. Ustalone ceny będą obowiązywały przez najbliższe trzy lata.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Do 2018 roku z wnioskiem o zatwierdzenie nowej taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków radomska spółka Wodociągi Miejskie występowała do prezydenta miasta, a jeszcze kilka lat wcześniej do rady miejskiej. Po zmianie zatwierdzaniem opłat zajmuje się Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Rozmowy i ustalenia między Wodami polskimi a Wodociągami Miejskimi w Radomiu trwały pół roku. Nowe stawki zostały zatwierdzone na początku lipca i zaczną obowiązywać od czwartku 22 lipca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taryfy są ustalane na trzy kolejne lata.

Opłaty według nowych taryf

Za metr sześcienny wody według nowych stawek mieszkańcy będą płacili 4,38 złotego. Teraz metr sześcienny wody kosztuje 4,01 złotego. Za odprowadzenie metra sześciennego ścieków radomianie zapłacą od 22 lipca 6,98 złotego. Teraz opłata wynosi 6,52 złotego.

- Średnio podwyżka to 7,9 procent - mówi Jakub Kolecki, wiceprezes spółki Wodociągi Miejskie w Radomiu. - My na pewno na tej podwyżce nie będziemy zarabiać, to tak naprawdę regulacja ceny - dodaje wiceprezes.

Wzrośnie też opłata abonamentowa za dostawę wody do gospodarstw domowych i będzie wynosić 3,89 złotego miesięcznie. Łącznie, za dostawę wody i odbiór ścieków miesięcznie abonament wyniesie 5,42 złotego.

Nowe taryfy będą obowiązywały w Radomiu, ale także w gminach ościennych, do których wodę dostarcza radomska spółka, to: Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia Letnisko, Kowala, Zakrzew, Skaryszew i Wolanów.

Rosną ceny i opłaty

Skąd podwyżka? Jak wyjaśniają przedstawiciele wodociągów rosną także rachunki, jakie płaci spółka. Wzrosły rachunki za prąd, paliwo, droższe są usługi, rosną koszty pracy. Wyższe są koszty wydobycia wody i oczyszczania ścieków odbieranych od mieszkańców, coraz więcej trzeba płacić za materiały eksploatacyjne.

- Wpływ na zmianę taryf mają czynniki ekonomiczne i gospodarcze - mówi Jakub Kolecki. - Co warte podkreślenia taryfy są ustalone na najbliższe trzy lata i bez względu na to, jakie będą ceny energii, czy materiałów my musimy zrobić wszystko, żeby te stawki utrzymać.

Wpływ na cenę wody i ścieków mają też koszty inwestycji, które prowadzi lub planuje spółka Wodociągi miejskie. Jak oczekiwały Wody Polskie wkalkulowano w taryfę zadania planowane na najbliższe pięć lat.

Będą wymieniać i budować sieci

Wśród zaplanowanych zadań jednym z największych jest wymiana sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na radomskich Glinicach. W sumie prace w tej części miasta będą kosztowały około 37 milionów złotych. Na modernizację radomskiej oczyszczalni ścieków wodociągi wydadzą około 40 milionów złotych. Modernizowane będą też stacje uzdatniania wody.

Tworzony będzie też monitoring sieci wodociągowej w Radomiu. Dzięki systemowi elektronicznemu spółka będzie mogła ustalić, gdzie są straty wody i tak planować kolejne zadania aby je ograniczać. - To bardzo ważne zadanie, będziemy uszczelniać sieć, a to też wpłynie dobrze na koszty jej eksploatacji dla mieszkańców - mówi wiceprezes Jakub Kolecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie