Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodny alarm w gminie Lipsko. Bakterie z grupy coli w wodociągach

/pok/
Lipski Sanepid zabronił korzystania z wody do celów spożywczych z trzech wodociągów w gminie Lipsko. Powód - obecność bakterii z grupy coli.

Wodociągi publiczne z ujęciami w Józefowie, Daniszowie i Katarzynowie leżą w gminie Lipsko, ten ostatni dociera także do miejscowości położonych w gminie Chotcza. Korzysta z nich w sumie około 4 tysięcy osób. W środę Jolanta Rękas - Szylar, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipsku otrzymała informację z laboratorium zwoleńskiego Sanepidu, że w badanych w ramach normalnego monitowania próbkach wody z tych wodociągów stwierdzona została obecność bakterii z grupy coli.

- Stężenie było różne, ale w każdym z tych przypadków konieczne było podjęcie działań wyłączających z korzystania z wody dla celów spożywczych oraz mycia- mówi Jolanta Rękas - Szylar - Do podjęcia takich działań został zobowiązany dyrektor Samorządowego Zakładu Budżetowego Usług Komunalnych, który jest właścicielem wodociągów. Został on też zobowiązany do niezwłocznego poinformowania mieszkańców oraz do podjęcia działań naprawczych.

ALARM

Informacja o powstałym zagrożeniu przekazywana była już w środę między innymi poprzez radio, jak również przez sołtysów. Skażone bakteriami wodociągi w Józefowie i Katarzynowie poddawane są obecnie zwiększonemu chlorowaniu. Podłączone je także do awaryjnych ujęć. Mieszkańcy mogą korzystać z płynącej tymi wodociągami wody jedynie w celach sanitarnych.
Wodociąg z ujęciem w Daniszowie, gdzie nie było takich możliwości został całkowicie zamknięty. W zasilanym prze niego wodą miejscowościach krany są suche.

PYTANIA

Jak się dowiedzieliśmy trudno jest wyjaśnić, dlaczego takie problemy pojawiły się właśnie w tych miejscowościach i w tym samym czasie.
Na szczęście dział epidemiologii lipskiego Sanepidu nie stwierdził, by wśród mieszkańców terenów zasilanych przez wyłączone z normalnego użytkowania wodociągów pojawiło się więcej chorób.

Do czasu usunięcia skażenia do mieszkańców dostarcza na jest zbada wcześniej woda w cysternach i beczkach według ustalonych harmonogramów. W dostarczeniu takich zbiorników pomogli między innymi strażacy i gmina Solec Nad Wisłą,.

Jak długo ma potrwać taka sytuacja? - W piątek ponownie pobrane zostaną próbki wody do badań. Jeśli okaże się, że nie zawieraj ona skażeń, wówczaswszystko wróci do normy - odpowiada Jolanta Rękas - Szylar.

Potwierdza to Józef Sosnowski, dyrektor Samorządowego Zakładu Budżetowego Usług Komunalnych. - Mamy zapewnienie, że zwoleńskie laboratorium pomimo weekendu będzie robiło do nas analizę próbek wody i wyniki tych badań będziemy znali w niedzielę - stwierdził.

W Katarzynowie po raz pierwszy doszło do takiego problemu, natomiast w Daniszowie i Józefowie sytuacja taka już występowała.- Ponieważ ujęcie wody w Daniszowie jest przestarzałe w najbliższych miesiącach tamtejszy wodociąg zostanie podłączony do ujęcia w Józefowie. Podjęliśmy także decyzję, że aby zapobiec takim sytuacjom, jakie teraz wystąpiły będziemy w większym niż dotychczas stopniu chlorować wodę w wodociągach - zapowiedział Józef Sosnowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie