Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodociągi w Radomiu wystąpiły o podwyżkę, Wody Polskie ją zatwierdziły

Izabela Kozakiewicz
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tylko zatwierdza taryfy - przekonywali Kinga Majewska, kierownik wydziału regulatora taryf oraz Łukasz Gojke, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tylko zatwierdza taryfy - przekonywali Kinga Majewska, kierownik wydziału regulatora taryf oraz Łukasz Gojke, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Fot. Tadeusz Klocek
Nowa taryfa opłat za wodę i ścieki w Radomiu odzwierciedlają rzeczywiste koszty, jakie ponoszą Wodociągi Miejskie. Ale, jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie miasto ma możliwość wprowadzenia dopłat, jeśli uzna, że koszty dla mieszkańców są zbyt wysokie.

Przypomnijmy, od 5 lipca w Radomiu ceny metra sześciennego wody oraz odprowadzonych ścieków wzrosły o około cztery procent. Miesięcznie każdy mieszkaniec płaci średnio o złotówkę więcej.

Radni Prawa i Sprawiedliwości już po wejściu w życie nowych taryf zapowiedzieli, że wystąpią do prezydenta Radomia o obniżenie stawek.

Jak już pisaliśmy, od tego roku spółka Wodociągi Miejskie z wnioskiem o zatwierdzenie nowych opłat występuje do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Wcześniej zajmowała się tym Rada Miejska. Podwyżki cen były co roku, czasem nawet o kilkanaście procent.

Wodociągi, proponując nowe taryfy, musiało przygotować ich uzasadnienie z dokładnymi wyliczeniami. Wody Polskie po analizie zatwierdziły opłaty.

Co ma wpływ na cenę? To wyjaśniała Kinga Majewska, kierownik wydziału regulatora taryf w Gospodarstwie Wody Polskie. I wymienia te same czynniki, o których mówił prezes radomskich Wodociągów Miejskich, a więc między innymi koszty energii, koszty pracy, ale też amortyzacji. - Spółka w Radomiu prowadzi duże inwestycje, wprowadza do majątku nowe składniki. Koszty amortyzacji utrzymują się na tym samym poziomie, a nawet rosną - mówi Kinga Majewska.
Jak przekonywali przedstawiciele Gospodarstwa Wody Polskie ustalone ceny odzwierciedlają „rzeczywiste koszty dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków”.

Co zatem w wnioskiem radnych o obniżenie opłat za wodę i ścieki? Teoretycznie wodociągi mogą wystąpić z wnioskiem o zmianę opłat. Ale, co zrobić skoro odzwierciedlają one faktyczne koszty?
Przedstawiciele Wód Polskich przypominają, że gmina może zastosować dopłaty do cen wody lub ścieków. Pieniądze ze swojego budżetu przekazywałaby spółce wodociągowej.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]

Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ

Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!

TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy

To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie