Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Fangor laureatem nagrody imienia Norwida

Barbara Koś
Wybitny polski malarz z Błędowa, został laureatem Nagrody imienia Norwida w dziedzinie plastyki.

Co to za artysta?

Wojciech Fangor ma 86 lat. Urodził się w Warszawie. W czasie II wojny światowej, w latach 1941-1944, studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego. W 1946 roku otrzymał zaocznie dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1953 roku podjął pracę na macierzystej uczelni. W 1958 roku wspólnie ze Stanisławem Zamecznikiem zorganizował przełomową w historii polskiej sztuki wystawę Studium przestrzeni, w której pojęcie malarstwa i obrazu nabrało zupełnie nowego znaczenia. Istotne były nie same płótna zawieszone na ścianach, bądź ustawione na sztalugach, ale całe wnętrze galerii i wzajemne zależności między elementami ekspozycji. Ten nowy sposób traktowania wystawy jako całości został uznany za pierwszy w Polsce environment.
W 1961 artysta wyemigrował z Polski. Już wtedy był w pełni ukształtowanym twórcą. Szybko został dostrzeżony przez krytykę artystyczną. Udało mu się zaistnieć zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych - stał się cenionym artystą, wykładowcą znanych uczelni artystycznych, autorem artykułów i esejów. Wystawiał w prestiżowych galeriach . Nic więc dziwnego, że w 1970 roku, jako pierwszy, i jedyny jak do tej pory, artysta z Polski, miał indywidualną wystawę w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Był wykładowcą Bath Academy of Art w Corsham, Wiltshire, Anglia (1965-1966), Farleigh Dickinson University w Madison, New Jersey, USA (1966-1983), Graduate School of Design, Harvard University w Cambridge, Massachusetts, USA (1967-1968). Do Polski wrócił w 1999 roku, by kontynuować swoją drogę twórczą - powstały nowe projekty, które można było podziwiać na licznych wystawach indywidualnych.

Artysta otrzymał nagrodę za instalację przestrzenną "Sygnatura" zrealizowaną w lipcu 2008 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wojciech Fangor po raz pierwszy zetknął się z Orońskiem w 2003 roku podczas gościnnej wizyty, jaką złożył na zaproszenie Bożeny Kowalskiej w trakcie Pleneru Artystów Posługujących się Językiem Geometrii.

Projekty w Orońsku

Jego uwagę zwróciła wtedy monumentalna Galeria Główna Muzeum Rzeźby Współczesnej. Jej wnętrze stało się tłem premierowego projektu artysty, zmaterializowanego ostatecznie na wystawie w 2005 roku. Artysta podjął temat wzajemnych relacji między widzem, a ustawionymi na wystawie eksponatami. Sytuację przestrzenną, jaka zaistniała we wnętrzu galerii, Fangor nazwał Megawystawą - Wystawą wystawy.

W roku 2008 Fangor realizował w Orońsku swój kolejny projekt - instalację przestrzenną z cyklu "Sygnatury". Motyw zapoczątkowany w 1998 roku ograniczał się dotychczas do trójwymiarowych modeli niewielkich rozmiarów. Tym razem w pracowniach specjalistycznych Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy powstał, według autorskiej makiety, wielkoformatowy obiekt przestrzenny. Składały się na niego litery nazwiska artysty, tworzące jego sygnaturę.

Artysta się cieszy

Podczas odsłonięcia pracy 8 lipca 2008 roku Wojciech Fangor został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dzięki hojności artysty realizacja stała się własnością Centrum Rzeźby Polskiej i na stałe zagościła w orońskim parku.

- Cieszę się niezwykle - powiedział nam Wojciech Fangor. - To piękne uhonorowanie mojej pracy.

Od roku 1999 Wojciech Fangor mieszka w Błędowie, w którym osiedlił się po powrocie z USA. Mimo podeszłego wieku bierze czynny udział w życiu artystycznym. Wystawę jego obrazów i instalacji otwarto w miniony piątek w Galerii Atlas Sztuki w Łodzi.

Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego imienia Cypriana Kamila Norwida wręczono już po raz ósmy. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznane zostały w czterech dziedzinach sztuki - literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr.

Nagrody dla twórców

Do Nagrody imienia Cypriana Kamila Norwida nominowanych było łącznie 12 osób, po trzy w ramach każdej kategorii. Kapituła konkursu wyłoniła czterech artystów, których dzieła bądź kreacje uzyskały szczególne uznanie w 2008 roku. W kategorii "Teatr" nagrodę otrzymał Franciszek Pieczka, w kategorii "Sztuki plastyczne" - Wojciech Fangor, w kategorii "Literatura" - Ernest Bryll, a w kategorii "Muzyka" nagrodę otrzymała Jadwiga Mackiewicz.

Wręczona została również Nagroda "Dzieło życia", przyznawana za całokształt twórczości. W tym roku otrzymała ją Danuta Szaflarska.

Nagroda imienia Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest od 2001 r. Jej celem jest promowanie wybitnych artystów tworzących na Mazowszu, którzy przyczynili się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy. Wśród dotychczasowych jej laureatów znalazły sie takie osobowości jak Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz i Piotr Fronczewski.
Natomiast od 2005 roku przyznawana jest nagroda specjalna "Dzieło Życia". Otrzymują ja wybitni artyści za dzieła, kreacje lub całokształt twórczości artystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie