Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda nie podpisał aneksu, miasto nie może płacić wykonawcy alei Wojska Polskiego w Radomiu. Dojdzie do przerwania prac?

ik
UM Radom
Aleja Wojska Polskiego w Radomiu na zakręcie. Wykonawcy nie dostają pieniędzy. – Czekamy na aneks od wojewody, bez tego nie możemy płacić za wykonane prace – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. Jak długo firmy będą kredytować inwestycję i czy w końcu dojdzie do przerwania budowy?

Przebudowa alei Wojska Polskiego trwa od jesieni ubiegłego roku. Jak już pisaliśmy inwestycja będzie kosztowała 137,5 miliona złotych, z czego 93 miliony złotych ma wynieść dotacja z budżetu państwa.

Miasto będzie każdego roku będzie dostawało określoną transzę pieniędzy. W związku z tym, że w 2018 roku nie udało się wykorzystać wszystkich pieniędzy na mocy umowy z Ministerstwem Finansów ze stycznia 2019 roku 22 miliony złotych przesunięto na 2020 roku.

Miasto dostaje pieniądze za pośrednictwem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, konieczny się więc jeszcze aneks podpisany przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. I tu pojawia się problem.

- Kilka miesięcy temu wystąpiliśmy do wojewody o podpisanie tego aneksu. Mimo przekazanych dokumentów do tej pory nie mamy aneksu – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. – A co za tym idzie nie możemy wystawiać faktur i wykonawcy nie dostają od nas wynagrodzenia za wykonane prace. W związku z tym prace zaplanowane na noc z 25 na 26 marca, a mające połączyć dwie części wiaduktu mogą nie dojść do skutku. Wykonawcy informują nas, że mogą utracić płynność finansową.

Jak wyjaśnia Konrad Frysztak teraz konsorcjum przebudowujące aleję Wojska Polskiego kredytują prace, czyli płacą za nie z własnej kasy.

- Firmy nie mają takiego obowiązku. Nie możemy od nich tego wymagać. Chcemy płacić zgodnie z umową, ale do tego potrzeba jest podpis wojewody – dodaje Konrad Frysztak. – Mam nadzieję, ze wojewoda podejmie skuteczne działania i umożliwi nam realizację inwestycji.

- Rozliczenie przekazanej transzy dotacji jest kluczowe dla uruchomiania kolejnej, a nie fakt zawarcia porządkującego aneksu do umowy o udzielenie dotacji. Miasto również może opłacić sporne faktury w całości ze środków własnych, uznając, że udział dotacji zostanie pokryty w ramach faktur wystawianych w przyszłości. Urząd wojewódzki 10 stycznia przekazał w trybie roboczym projekt aneksu, do którego to Miasto Radom wniosło uwagi. Dotyczyły one de facto kwestii kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych przedmiotowej inwestycji [1]Kwestionowany zakres rzeczowy został ujęty we wniosku o rozliczenie wypłaconej dotacji w 2018 r., co uniemożliwia jego pozytywną weryfikację. Postanowienia zawartej umowy o udzielenie dotacji warunkują wypłatę kolejnej transzy dotacji od rozliczenia poprzedniej. Wojewoda Mazowiecki może w każdej chwili podpisać aneks w zaproponowanej 10 stycznia br. formie - napisała Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie