Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Rosja nadal zarabia na surowcach energetycznych. Putin uspokaja. "Miną lata zanim zachód odetnie się od Rosji"

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Władimir Putin jest przekonany, że miną lata zanim zachód w pełni odetnie się od rosyjskich surowców energetycznych. ,Chiny i Indie nadal zaopatrują się w rosyjskie surowce, przez co wpływy z tego tytułu nie są zagrożone, a sankcję stają się zdecydowanie mniej skuteczne.
Władimir Putin jest przekonany, że miną lata zanim zachód w pełni odetnie się od rosyjskich surowców energetycznych. ,Chiny i Indie nadal zaopatrują się w rosyjskie surowce, przez co wpływy z tego tytułu nie są zagrożone, a sankcję stają się zdecydowanie mniej skuteczne. Fot. Wikimedia Commons
Władimir Putin twierdzi, że "miną lata, zanim zachód odetnie się od Rosji". W pełnym uniezależnieniu się państw zachodnich od Federacji Rosyjskiej przeszkadza uzależnienie się od surowców energetycznych pochodzących z tego państwa. - Ilość ropy na światowym rynku maleje, a ceny rosną. To wszystko. W ujęciu pieniężnym dochody firm rosną. Wszyscy to widzą, wszyscy to rozumieją - powiedział Władimir Putin cytowany przez agencję Interfax.

Prezydent Federacji Rosyjskiej zauważył, że minie kilka lat, zanim państwa zachodnie zaprzestaną korzystania z rosyjskich surowców energetycznych. Władimir Putina spotkał się z młodymi przedsiębiorcami, gdzie uspokajał ich twierdząc, że Europa nadal będzie korzystała z rosyjskiej ropy i gazu.

- Jeśli chodzi o odrzucenie naszych zasobów energetycznych, w ciągu najbliższych kilku lat jest to mało prawdopodobne - zaznaczył prezydent Rosji.

Ceny ropy naftowej wzrosły o około 50%, co jest efektem ograniczenia dostaw tego surowca. Popyt na ropę wzrósł, kiedy postanowiono znieść ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19.

Rosja jest jednym z największych producentów energii, a wojna na Ukrainie spowodowała zwiększenie się obaw dotyczących ciągłości dostaw surowców.

Według raportu Bloomberg Economics wzrost cen energii może sprawić, że sprzedaż rosyjskiej ropy i gazu osiągnie w tym roku poziom 285 mld dol., a więc o 20 proc. więcej niż 235 mld 600 mln dol., które kraj ten uzyskał z ropy i gazu w 2021 r.

Warto również zauważyć, że pomimo sankcji, Unia Europejska w dalszym ciągu jest uzależniona od rosyjskiego gazu, na którego import sankcje nie zostały nałożone. Niemcy planują pełne uniezależnienie się od tego surowca do 2024 roku, jednak obecnie sprowadzają oni około 35% gazu właśnie z Federacji Rosyjskiej.

Unia Europejska ograniczenie importu rosyjskiej ropy o 90% do końca tego roku. Federacja Rosyjska znalazła jednak rynek, na którym może sprzedawać surowce energetyczne po obniżonych cenach. Państwami, które w dalszym ciągu zaopatrują się w rosyjską ropę i gaz pozostają Indie i Chiny. Dzięki temu osłabiana jest skuteczność międzynarodowych sankcji, a rosyjska gospodarka nie odczuwa znaczących strat.

Władimir Putin zdaje więc sobie sprawę, że wpływy z rosyjskich zasobów są bezpieczne, i unijne sankcje ich nie zatrzymały.

- Ilość ropy na światowym rynku maleje, a ceny rosną. To wszystko. W ujęciu pieniężnym dochody firm rosną. Wszyscy to widzą, wszyscy to rozumieją - powiedział cytowany przez agencję Interfax prezydent Federacji Rosyjskiej .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie