Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej zorganizowały warsztaty na terenie jednostki w Grójcu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Podczas warsztatów "Parasol" w Grójcu terytorialsi zaprezentowali też swoje pojazdy oraz sprzęt.
Podczas warsztatów "Parasol" w Grójcu terytorialsi zaprezentowali też swoje pojazdy oraz sprzęt. Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej
W czwartek 31 października w Grójcu odbyło się spotkanie ekspertów z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego z żołnierzami 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, w jakich sytuacjach można zwrócić się do Terytorialsów Mazowsza, jakie zadania mogą realizować i jakim sprzętem dysponują, by usuwać skutki klęsk żywiołowych.

Zaprezentowali sprzęt

Podczas warsztatów dla przedstawicieli samorządu terytorialnego powiatu: grójeckiego, otwockiego, piaseczyńskiego, garwolińskiego zaprezentowany został zespół oceny wsparcia oraz kompanijny moduł zadaniowy, który od 1 stycznia br. wystawia w gotowości każda z mazowieckich brygad. Zaprezentowano kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, cysterna wodna, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. Skład sprzętu może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb.

Podczas warsztatów dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Przemysław Owczarek zaznaczył: - Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej czy innych służb wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Nasi żołnierze mają być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia, ze względu na specyfikę naszej formacji, jaką jest terytorialność.

Kolejne warsztaty jeszcze w tym roku

Przedstawiciel sekcji operacyjnej S-3 kapitan Artur Boruta opowiedział samorządowcom, czym są zespoły oceny wsparcia oraz moduł zadaniowy i jaki jest schemat działania. - Zarządzanie kryzysowe to działanie, które polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym. Ważna jest szybkość działania, precyzja i współdziałanie wszystkich służb. Wojska Obrony Terytorialnej niejednokrotnie współpracowały z innymi instytucjami w zakresie zarządzania kryzysowego lub usuwania skutków klęsk żywiołowych - podkreślił dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu podpułkownik Janusz Ostrowski.

W jednodniowych warsztatach wzięło udział blisko 60 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie województwa mazowieckiego, głównie z powiatów: grójeckiego, otwockiego, piaseczyńskiego, garwolińskiego oraz dzielnic Warszawy: Mokotów, Włochy, Usus, Wilanów i Usynów). Kolejne warsztaty zorganizowane odbędą się jeszcze w tym roku, w rejonach odpowiedzialności pozostałych batalionów mazowieckich brygady, które do końca roku mają osiągnąć gotowość do podjęcia działań.

Spotkanie w Grójcu jest trzecim na terenie Mazowsza w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej pod kryptonimem „Parasol” organizowanym przez 6 Mazowiecką Brygadę.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook Echo Dnia Grójec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie