Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna inicjatywa Polski i Czech. Chodzi o środki z UE na pomoc uchodźcom

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Premier Morawiecki o spotkaniu z premierem Czech: Wszystkie tematy, które omawialiśmy są w bardzo podobny sposób przez nas postrzegane
Premier Morawiecki o spotkaniu z premierem Czech: Wszystkie tematy, które omawialiśmy są w bardzo podobny sposób przez nas postrzegane Fot. Twitter@PremierRP
Uzgodniliśmy z premierem Czech, że wspólnie wystąpimy do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z premierem Czech Petrem Fialą.

W piątek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze składającym wizytę w Polsce premierem Czech Petrem Fialą. W czasie rozmów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premierzy rozmawiali o stosunkach dwustronnych, a także aktualnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Poruszyli też kwestie dotyczące bezpieczeństwa i obrony w ramach Unii Europejskiej i NATO. Po rozmowach w "cztery oczy" odbyły się obrady delegacji Polski i Czech. Następnie premierzy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

– Bardzo się cieszę, że mogłem dzisiaj gościć tutaj naszego przyjaciela i sąsiada - pana premiera Czech. Wszystkie tematy, które omawialiśmy są w bardzo podobny sposób przez nas postrzegane – powiedział premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu nawiązał w swoim wystąpieniu do wojny na Ukrainie i podkreślił, że zarówno on, jak i jego czeski odpowiednik mają świadomość, że "oni tam stają do boju także w obronie naszej suwerenności i wolności". Z tego powodu - tłumaczył - podejmowane są działania, aby wzmacniać nasz głos w UE ws. pomocy dla Ukrainy w walce o pokój.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak szeroki wpływ ma wojna na funkcjonowanie w naszych krajach – podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier mówił tu m.in. o uchodźcach. – Ustaliliśmy z premierem Czech wspólne wystąpienie do Brukseli o pozyskanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych – poinformował premier, podkreślając, że chodzi tu o nowe środki, nie zaś jedne przekładane z "szuflady do szuflady".

"Zakłócenie normalnych zjawisk gospodarczych"

– Po drugie mamy do czynienia z zakłóceniem normalnych zjawisk gospodarczych. Rozmawialiśmy o putinflacji, która jest też problemem dla Czech. Wpływ na inflację ma wojna i Władimir Putin. Niezależnie od przyczyn staramy się wspólnie walczyć ze skutkami inflacji i prowadzić taką politykę makroekonomiczną, aby impulsy inflacyjne w przyszłości nie były mocniejsze – kontynuował szef polskiego rządu. Podkreślił przy tym, że recepty "złych doradców" takie, jak gwałtowne podniesienie płac może doprowadzić do hiperinflacji. – Trzeba z inflacją walczyć w sposób mądry – dodał.

Premierzy Polski i Czech podjęli też rozmowy o tym, jak na forum europejskim we właściwy sposób ułożyć politykę w najbliższych miesiącach i latach. Mateusz Morawiecki przypomniał, że już od 1 lipca Republika Czeska będzie odgrywała ogromną rolę, ponieważ tego dnia obejmą prezydencję w Radzie UE. – To znaczy, że Czechy będą wpływały na agendę i tematy, które będą dyskutowane na RE, na Radzie UE – zauważył.

Wśród tematów podjętych podczas piątkowego spotkania pojawiła się kwestie systemu ETS. – Nie może być tak, że instytucje finansowe i bogate podmioty wykorzystują ten instrument jako narzędzie do spekulacji finansowych – oświadczył premier Morawiecki. Przypomniał tu, że nasz kraj od dłuższego czasu występuje o zablokowanie możliwości wykorzystywania tego instrumentu. – Zaproponowaliśmy, by wykluczyć instytucje finansowe z handlu uprawnieniami. To też zmniejszy presję inflacyjną – mówił.

Uniezależnić się od energii z Rosji

Dyskusja premierów dotyczyła również współpracy polsko-czeskiej w zakresie różnych źródeł energii. Petr Fiala przyznał, że bezpieczeństwo energetyczne ma dla Czech ogromne znaczenie. Tłumaczył, dlaczego uniezależnienie się od surowców z Rosji nie będzie w jego kraju prosta. – Jesteśmy krajem, który w niektórych aspektach jest niestety bardzo uzależniony od zaopatrzenia z Rosji. Jesteśmy w ponad 90 procentach uzależnieni od dostaw gazu z Rosji. Chcemy się uniezależnić od paliw kopalnych z Rosji, ale do tego będzie potrzebna nam pomoc innych krajów. Tutaj pomocną dłoń może wyciągnąć do nas Polska – podkreślił.

Szef polskiego rządu zadeklarował tu współpracę z Czechami, mającą na celu wypracowanie mechanizmów, pozwalających temu państwu przejść przez trudny okres "odcinania pępowiny i odcinania się od zależności od Rosji".

Premier Czech zdradził też, że wraz Mateuszem Morawieckim podjęli debatę nt. gazociągu Stork II. Przyznał, że temat jego budowy, który pojawił się przed kilkoma laty, został trochę zapomniany, jednak teraz Czesi chcieliby do niego wrócić. Fiala poinformował również o planach na wypadek scenariusza, w którym Rosja wstrzyma dostawy ropy do jego kraju.

– Otrzymaliśmy od polskiej strony zapewnienie, że Polska i spółka PKN Orlen są przygotowane na taką sytuację. Będziemy w stanie na nią zareagować szybko i dynamicznie – powiedział i przekazał, że powstanie grupa robocza, która przygotuje plan działań na wypadek wstrzymania dostaw tego surowca. Znajdą się w niej przedstawiciele ministerstw i firm.

PolskaTimes.pl, Twitter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspólna inicjatywa Polski i Czech. Chodzi o środki z UE na pomoc uchodźcom - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie