Wspólny cel też potrafi dzielić. Kłótnie na happeningu przed...

  Wspólny cel też potrafi dzielić. Kłótnie na happeningu przed Urzędem Miasta (zdjęcia, video)

  Tomasz DYBALSKI, dybalski@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Zaledwie kilka osób z "Kocham Radom” przyszło na happening.

  Zaledwie kilka osób z "Kocham Radom” przyszło na happening. ©fot. Szymon Wykrota

  Happening zorganizowany przez stowarzyszenie "Kocham Radom" w dwunastą rocznicę likwidacji województwa radomskiego, spowodował ostra reakcję Marka Wikińskiego i Krzysztofa Sońty. Happening przerodził się w polityczną pyskówkę.
  Zaledwie kilka osób z "Kocham Radom” przyszło na happening.

  Zaledwie kilka osób z "Kocham Radom” przyszło na happening. ©fot. Szymon Wykrota


  Jakub Kluziński, prezes Stowarzyszenia Kocham Radom:


  Na likwidacji województwa radomskiego, nasze miasto straciło bardzo wiele. Wystarczy przyjrzeć się Kielcom, które zachowały status miasta wojewódzkiego - udało im się utworzyć uniwersytet, przyciągnęli do siebie wiele inwestycji, pozyskali fundusze z unijnego programu dla Polski wschodniej. Musimy walczyć o odzyskanie statusu miasta wojewódzkiego dla Radomia. Jest kilka możliwości, trzeba wybrać wariant, który najłatwiej będzie wcielić w życie.
  Marek Wikiński, poseł SLD:

  Zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby województwo radomskie nie zniknęło z mapy Polski – przekonywał Marek Wikiński. Szymon Wykrota

  Zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby województwo radomskie nie zniknęło z mapy Polski - przekonywał Marek Wikiński.
  (fot. Szymon Wykrota)

  Marek Wikiński, poseł SLD:


  Jestem jak najbardziej za tym, aby Radom odzyskał status miasta wojewódzkiego. Najbardziej realnym wariantem jest wydzielenie Warszawy z województwa, wzorem Niemiec czy Irlandii. Musimy współpracować z innymi byłymi miastami wojewódzkimi w obecnym mazowieckim - Płockiem czy Siedlcami. W Radomiu mógłby urzędować na przykład marszałek, a w Płocku - wojewoda. Chodzi tu nie tylko o prestiż, ale przede wszystkim o fundusze unijne na lata 2014-2020.  "Kocham Radom" w sobotnie południe zorganizowało na deptaku happening, który miał przypomnieć, że równo dwanaście lat temu, Sejm przegłosował ustawę wprowadzająca reformę administracyjną kraju, a tym samym likwidację województwa radomskiego.

  KONTROWERSYJNY NEKROLOG

  Najwięcej kontrowersji wzbudziła forma reklamy wydarzenia. "Kocham Radom" przygotowało ulotki i plakaty w formie nekrologu z napisem "Zostało nam odebrane Województwo Radomskie, przez Marka Wikińskiego, przy milczącej zgodzie Jana Rejczaka." Autorzy klepsydry nie podpisali się jako stowarzyszenie, ale jako mieszkańcy Radomia. - Jakub Kluziński, którego uważałem za osobę o wielkiej kulturze i wykształceniu, stałe się dla mnie tchórzem.

  Życzę autorowi tych plakatów, aby kiedyś jego rodzina zobaczyła zupełnie niespodziewanie nekrologi z jego nazwiskiem - mówił wyraźnie zdenerwowany poseł SLD. - Przed wprowadzeniem reformy administracyjnej próbowałem rozpocząć rozmowy pomiędzy Radomiem i Kielcami na rzecz utworzenia wspólnego województwa. Niestety, ze strony naszego miasta nikt nie był tym zainteresowany - zaznaczył.

  Wikiński wydał również oświadczenie, w którym przypomina, że był członkiem grupy parlamentarnej, która zaproponowała utworzenie 25 województw, w tym radomskiego.

  WIĘCEJ Z SLD

  Na happening przybyło zaledwie kilku członków i sympatyków "Kocham Radom". Ich okrzyki były skutecznie zagłuszane przez członków młodzieżówki SLD, których przyszło zdecydowanie więcej. Widoczne były transparenty z napisami między innymi "dość już tego, żądamy Radomia wojewódzkiego".

  - Radomianie muszą pokazać, że zależy im na odzyskaniu statusu województwa - przekonywał Jakub Kluziński. - Dzisiaj jest nas kilkadziesiąt osób z różnych ugrupowań, za rok może być nas kilkaset, za dwa lata kilka tysięcy. Chcieliśmy zachęcić do dyskusji i działania i to nam się udało. Pomimo różnic politycznych, okazuje się, że w tej sprawie jesteśmy zgodni.

  CHCĄ WSPÓŁPRACOWAĆ

  - Wszyscy jesteśmy zgodni, że musimy podjąć działania na rzecz odzyskania statusu województwa, ale jestem wręcz zszokowany formą, w jakiej chce to robić "Kocham Radom" - powiedział Krzysztof Sońta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

  Przy całym zamieszaniu związanym z organizacją happeningu, udało się osiągnąć jeden cel - Wikiński, Sońta i Kluziński zadeklarowali chęć współpracy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>