Wspomnienie o Jerzym Szepetowskim, znanym fotografie. Nowa...

  Wspomnienie o Jerzym Szepetowskim, znanym fotografie. Nowa wystawa w Resursie Obywatelskiej w Radomiu

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Podczas wernisażu: od lewej -Elżbieta Raczkowska, Dorota i Wojciech Szepetowscy.
  1/22
  przejdź do galerii

  Podczas wernisażu: od lewej -Elżbieta Raczkowska, Dorota i Wojciech Szepetowscy. ©Barbara Koś

  Resursa Obywatelska zaprosiła w piątek, 8 listopada, na otwarcie retrospektywnej wystawy fotografii Jerzego Szepetowskiego "Wspomnienie", zorganizowanej w 10. rocznicę śmierci artysty.
  Na wernisaż przyszło bardzo wiele osób- przyjaciół i znajomych Jerzego Szepetowskiego, byli też oczywiście członkowie jego rodziny: syn Wojciech z żona Dorotą i córką Małgorzata. Wszystkich powitała Elżbieta Raczkowska, kurator wystawy i przypomniała postać autora.

  Jerzy Szepetowski (1934-2009) fotografią zajmował się zawodowo od roku 1955. Był instruktorem fotografii krajoznawczej PTTK, dyplomowanym mistrzem fotografii, a także laureatem wielu odznaczeń, nagród i wyróżnień za zasługi dla fotografii polskiej, szczególnie radomskiej - wytrwale fotografował Radom od połowy lat 50.XX. wieku. Został odznaczony Srebrnym Medalem Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUB Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

  Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Miał na swoim koncie duży dorobek artystyczny, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, był również autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Jako jeden z nielicznych miał odwagę fotografować wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76. Szczególne znaczenie dla Jerzego Szepetowskiego miała fotografia krajobrazowa. Swoje zdjęcia wykonywał w klasycznej technice czarno-białej, ale kiedy poznał i polubił technikę cyfrową, zaczął ją także stosować w swojej pracy twórczej.

  Wspomnieniami o ojcu podzielili się Wojciech, jego siostra Małgorzata i Dorota Szepetowscy a także znajomi, podkreślając dobre cechy charakteru Jerzego. O swoich dobrych kontaktach z Jerzym mówił zasłużony pedagog, doktor Stanisław Ośko, były prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, w którym właśnie współpracował z Jerzym Szepetowskim.

  Jak przypomniano podczas wernisażu, szczególne znaczenie dla Jerzego Szepetowskiego miała fotografia krajobrazowa. Na wystawie oglądamy jego zdjęcia sprzed lat- jeszcze te czarno - białe a wśród nich wiele portretów. Na przykład ,żony Jadwigi, ale i kolorowe. Z łatwością rozpoznajemy radomskie ulice i zdarzenia, jakie rozegrały się w 1976 roku. Jest też przyroda, ludzie i otoczenie fotografującego.

  - Pozostał w pamięci i sercach wielu ludzi jako serdeczny, ciepły i miły człowiek. Zawsze o innych mówił tylko same dobre rzeczy. Dziesięć lat po jego odejściu można o Jerzym Szepetowskim powiedzieć tylko jedno: szkoda, że nie ma go wśród nas - podkreśliła Elżbieta Raczkowska.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kielecki szpital okulistyczny w nowej lokalizacji. Zobacz galerię

  Kielecki szpital okulistyczny w nowej lokalizacji. Zobacz galerię

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia